Denník N

Od ruského paliva sa odstrihneme, potvrdila Saková aj navzdory Dankovým a Ficovým vyhláseniam

Atómová elektráreň Mochovce. Foto N - Tomáš Benedikovič
Atómová elektráreň Mochovce. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Tretí reaktor atómovej elektrárne Mochovce má za sebou všetky skúšky a beží na plný výkon, zatiaľ s palivom z Ruska.
  • Štvrtý blok má byť hotový začiatkom roka 2025. Spúšťať by ho mohli už s palivom od Američanov, prípadne tyčami vyrobenými európskym konzorciom.
  • Stavba oboch reaktorov patrí k najväčším investíciám v histórii Slovenska. Stáli 6,3 miliardy eur, namiesto 2,8. Pôvodne mali byť hotové v roku 2012 a 2013.

Lídri Smeru a SNS nápad vymeniť ruského dodávateľa paliva pre slovenské jadrové elektrárne spochybňovali, ale po tom, čo zložili vládu s Hlasom, v tom Slovensko pokračuje.

„Áno, tento záväzok tu určite je a nielen zo strany Slovenskej republiky, ale aj zo strany Európskej únie,“ potvrdila v pondelok ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas).

Nič sa teda nemení na tom, že namiesto ruskej spoločnosti TVEL by mala palivo do slovenských reaktorov dodávať najskôr americká firma Westinghouse a neskôr aj európske konzorcium, za ktorým je francúzska spoločnosť Framatome.

Na fotografii vpredu zľava – generálny riaditeľ Slovenkých elektrární Branislav Strýček, ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. Foto – Slovenské elektrárne

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko pritom ešte v polovici októbra vyhlasoval, že reči o výmene paliva sú rozprávka a Slovensko by malo v záujme získania lacného paliva rokovať s Ruskom. „Povedzte mi jediný príklad vo svete, kde v postavenej jadrovej elektrárni došlo k výmene jadrového paliva za americké? Pokúšali sa o to Fíni, už prestaňme s tými rozprávkami,“ tvrdil v relácii Na telo v televízii Markíza.

Predseda vlády Robert Fico (Smer) zase v minulosti opakovane vystupoval proti európskym sankciám voči Rusku, ktoré by zahŕňali aj ruský jadrový program. „Samozrejme, cieľ [sankcií] je jasný – aby sa nevozilo ruské palivo, ale aby sa vozilo palivo napríklad zo Spojených štátov, ako sa to stalo v prípade plynu. Je to biznisová záležitosť, nijaká iná,“ vyhlásil napríklad v apríli po stretnutí s veľvyslancami západných krajín.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková v pondelok vyhlásila, že o prechode na iné než ruské jadrové palivo sa už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Andrej Danko

Ceny energií

Denisa Saková

Ficova vláda

Mochovce

Priemysel

Robert Fico

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie