Denník N

Z maskota krypta jeden z najväčších podvodníkov v histórii. Ako sa šéf FTX dostal za mreže

Na kresbe zo súdnej siene zakladateľ kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried (vpravo) počas súdu 31. októbra 2023 v New Yorku. Zdroj - TASR/AP/Elizabeth Williams
Na kresbe zo súdnej siene zakladateľ kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried (vpravo) počas súdu 31. októbra 2023 v New Yorku. Zdroj – TASR/AP/Elizabeth Williams

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Odsúdenie zakladateľa jednej z najväčších búrz s kryptoaktívami spomalilo rast hodnoty bitcoinu, ktorý bol predtým na tohtoročnom vrchole.
  • Sam Bankman-Fried, ktorý bol predtým ikonou sveta kryptomien, pravdepodobne strávi zvyšok života za mrežami, pretože investorov obral o miliardy dolárov.

Graf hodnoty bitcoinu v poslednom týždni pripomínal jazdu na horskej dráhe. Po výstupe na celoročný vrchol sa vo štvrtok cena najpopulárnejšej kryptomeny zlomila, pretože súd v New Yorku uznal za vinného najväčšieho podvodníka v krypte a zakladateľa skrachovanej burzy FTX Sama Bankmana-Frieda.

Vývoj na trhu môže poslúžiť aj ako metafora pre excentrického podnikateľa, ktorý založil štvrtú najväčšiu kryptoburzu sveta. Rýchlo sa z neho stal miliardár, ktorý patril medzi najväčších sponzorov Demokratickej strany, a logo jeho firmy nosil na svojom monoposte jazdec formuly 1 Luis Hamilton. Presne pred rokom sa však Sam Bankman-Fried, známy pod skratkou SBF, razom zmenil z celebrity na záporného hrdinu, ktorý spreneveril až 10 miliárd dolárov. Podľa súdu je vinný z podvodu, zo sprisahania proti investorom a z prania špinavých peňazí.

„Proces s SBF pripomína, že krypto je skazený biznis,“ píše komentátorka Financial Times Jemima Kelly. Je to sektor, ktorý len „hľadá medzery v existujúcich pravidlách a využíva ich tak dlho, kým ich regulátori neuzavrú“.

Podľa zástancov sektora verdikt o vine exriaditeľa FTX, naopak, potvrdzuje koniec éry riskantných a nesprávnych

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Kryptomeny

Technológie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie