Denník N

Plnohodnotné 13. dôchodky dostanú seniori až o rok. Vláda ich chce zaplatiť z rodičovských penzií

Erik Tomáš sa počas predvolebnej kampane stretával aj s dôchodkyňami a pokúšal sa ich presvedčiť, aby volili Hlas. Foto - FB E. T.
Erik Tomáš sa počas predvolebnej kampane stretával aj s dôchodkyňami a pokúšal sa ich presvedčiť, aby volili Hlas. Foto – FB E. T.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V novembri dostanú dôchodcovia trinásty dôchodok maximálne 300 eur.
  • O rok by už mali dostať 606 eur, čo je odhadovaná úroveň priemernej penzie v roku 2023.
  • Na trináste penzie by mali ísť aj peniaze vyčlenené na rodičovský dôchodok. Ten sa má potom financovať z 2 percent daní.

Dôchodcovia by mali dostať 13. dôchodok v plnej výške priemerného dôchodku až na budúci december. V utorok to na tlačovej konferencii potvrdil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). Dôvodom je, že v tomto roku už Sociálna poisťovňa plnohodnotný dôchodok vyplatiť nestíha. Zmenu by mal parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka.

Hlas teda nesplní predvolebný sľub svojho predsedu Petra Pellegriniho, podľa ktorého sa mali plnohodnotné trináste penzie vyplatiť ešte v tomto roku.

Tomáš sľúbil iba to, že tento rok v decembri dôchodcovia dostanú ďalší mimoriadny príspevok. Jeho výška ešte známa nie je.

O rok by už mali dostať seniori 13. dôchodok okolo 606 eur, čo je priemerná výška penzie v roku 2023.

Kde na to vziať

Erik Tomáš oznámil, že ministerstvo už vyriešilo otázku, kde na trináste dôchodky vziať.

Štát bude na ich vykrytie potrebovať 799 miliónov. Použije v rozpočte už vyčlenených 310 miliónov na súčasne trináste penzie. Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko našiel v rozpočte poisťovne rezervu 50 miliónov. Ďalších 315 miliónov sa použije z rezervy vyčlenenej na rodičovské dôchodky. Vláda ešte musí priemerný dôchodok dofinancovať sumou 124 miliónov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Dôchodky a dôchodkový vek

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie