Denník N

Tomáš jedným ťahom zníži Krajniakov rodičovský dôchodok a obmedzí peniaze pre mimovládky

Foto- Ministerstvo práce
Foto- Ministerstvo práce

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Minister práce Erik Tomáš navrhol, aby sa Krajniakov rodičovský dôchodok neplatil z odvodov, ale z daní.
 • Ľudia by si vybrali, či z dvoch percent dane z príjmov prispejú rodičom na dôchodok, mimovládkam alebo deťom na krúžky.
 • Vláda by tým získala peniaze na časť zvýšenia trinástych dôchodkov, rodičovský dôchodok by sa výrazne znížil.

Nový minister práce Erik Tomáš (Hlas) chce zmeniť rodičovský dôchodok, ktorý jeho predchodca Milan Krajniak zaviedol len v tomto roku. Bonus pre seniorov s pracujúcimi deťmi, ktorý je aj v ústave, sa podľa Tomáša nemá vyplácať z odvodov, ale z daní. Vláda by tým získala významnú sumu na vyššie trináste dôchodky.

Tomáš navrhol, aby sa rodičovský dôchodok vyplácal z dvoch percent z dane z príjmu (takzvanej asignácie) a nie zo sociálnych odvodov. Štát by zmenou získal 315 miliónov eur. Peniaze by použil na budúcoročné zvýšenie trinásteho dôchodku zo súčasných 50 až 300 eur na odhadovaných 606 eur. Vykryl by tým viac ako polovicu tohto zvýšenia.

Ľudia si podľa Tomáša budú môcť vybrať, či z dvoch percent prispejú mimovládkam alebo rodičom. V skutočnosti sa budú mnohí rozhodovať, či časť zaplatenej dane venujú rodičom, deťom na krúžky či združeniam, ktoré pomáhajú financovať základné a stredné školy.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Dôchodky a dôchodkový vek

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie