Denník N

Ekonomický newsfilter: Rodičovský bonus musel ustúpiť 13. dôchodku, odnesú si to aj mimovládky

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie k 13. dôchodku v Bratislave 7. novembra 2023. Foto – TASR/Jaroslav Novák
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie k 13. dôchodku v Bratislave 7. novembra 2023. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

voliči vládnej koalície sa budú musieť zmieriť s ďalším nesplneným predvolebným sľubom. Po tom, ako predseda vlády Robert Fico na samite lídrov Európskej únie podporil pokračovanie pomoci Ukrajine vrátane tej vojenskej, ich zrejme neuspokojí ani navrhovaná zmena 13. dôchodku.

Hoci sa zvýši na viac ako 600 eur pre každého, bude to až v budúcom roku, čím Hlas poruší jeden zo svojich kľúčových záväzkov. Navyše to bude na úkor rodičovského dôchodkového bonusu, ktorý klesne na symbolickú sumu. V prvej chvíli priaznivcov novej vlády možno poteší, že súčasťou riešenia je aj odstrihnutie nenávidených mimovládok od desiatok miliónov z vyzbieraných daní, ale asi len do momentu, kým si uvedomia, že na to doplatia malé lokálne združenia z ich obce a nie Sorosove nadácie.

Najhoršie však je, že v časoch, keď musí vláda výrazne šetriť, deficit naopak prehlbuje zbytočným a drahým plošným opatrením. Zmena v rodičovskom bonuse na krytie 13. dôchodkov stačiť nebude a aj po započítaní rezervy, ktorú vraj objavila Sociálna poisťovňa,  treba nájsť ďalších 124 miliónov. A to pre všetkých dôchodcov, ktorým už všetky bonusy a valorizácie rast životných nákladov kompenzovali. Aj tých najbohatších.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, na prečítanie potrebujete necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Hlas obetoval rodičovský bonus, aby mohol zvýšiť 13. dôchodok

Po včerajšku je jasné, že dôchodcovia dostanú plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemernej penzie až v budúcom roku. V časoch, keď štát musí šetriť, to bude stáť dodatočnú polmiliardu eur. Hlas však vymyslel priam „geniálne“ riešenie, ako väčšinu nákladov finančne pokryť a popri tom ako bonus aj priškrtiť financovanie tretieho sektora.

Čo navrhuje ministerstvo práce? 

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie