Denník N

Privátna starostlivosť na Slovensku už dávno nie je len o osobných stretnutiach. Ako sa tu uplatní digitál?

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S inováciami a digitálnymi bankovými službami sme sa naučili žiť naozaj rýchlo, v priebehu niekoľkých rokov. Všetko je natoľko intuitívne, že mnohým nerobí problém založiť si online bez pomoci pracovníka banky investičné sporenie či načerpať bezúčelový úver cez aplikáciu. Ako je to však v skupine veľmi bonitných klientov, ktorí stále uprednostňujú osobný kontakt, individuálnu starostlivosť a dôverné poradenstvo?

Individuálny prístup a osobné stretnutia sú stále základom služieb privátneho bankovníctva, no digitalizácia je očakávaná už aj v tejto sfére. „Dnešná doba stavia klientov a banku do novej situácie, pre nás to však nepredstavuje problém a nebol to problém ani v časoch pandemických obmedzení. Ako digitálny líder vieme prirodzene prepájať svet technológií s ´offline´ svetom, ktorý je našimi klientmi stále žiadaný,“ hovorí Tomáš Čulen, vedúci oddelenia privátnych klientov Tatra banky.

Špecifiká privátnych stretnutí

Zatiaľ čo v minulosti bolo bežnou súčasťou stretnutí aj papierovanie a neraz kvôli uzavretiu obchodov dochádzalo k opakovaným stretnutiam privátneho bankára s klientom, dnes to tak nie je. „Osobné stretnutia už prebiehajú trochu inak. Obe strany majú oveľa väčší priestor na hĺbkový rozhovor o financiách klienta, o jeho investíciách a plánoch. Častokrát sa rozoberajú aj citlivejšie témy ako napríklad rodinné vzťahy, nástupníctvo a podobne. Privátny bankár má vo vzťahu k svojmu klientovi iné postavenie, ako to poznáme z bežných návštev pobočiek. Presun viacerých manuálnych a papierových úkonov do online prostredia nám to všetko výrazne uľahčuje,“ približuje Čulen.

Tomáš Čulen, vedúci oddelenia privátnych klientov Tatra banky, zdroj: Tatra banka

Tomáš Čulen pôsobí v Tatra banke 24 rokov, aktuálne na pozícii vedúci oddelenia privátnych klientov. Popri starostlivosti o privátnych klientov sa venuje aktivitám a projektom v oblasti inovácií a maximalizácie klientskeho zážitku. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave.

Digitál ako urýchľovač procesov

Ak je podstatou osobného stretnutia bankára s klientom dostatok času na rozhovor a poradenstvo, tak zmyslom digitálu je odbremeniť ich od nutných formalít. Tatra banka už dávno odkláňa manuálne servisy a papierové úkony do digitálneho prostredia. Klienti sú na to zvyknutí bez ohľadu na to, či navštevujú pobočku alebo sa stretávajú s privátnym bankárom. „Hľadali sme však aj ďalšie príležitosti, ktoré by mohli byť pre našich klientov zážitkom. To je to, čo chceme vidieť za každou inováciou – výnimočný zážitok. Nikdy nejde len o inováciu samotnú,“ približuje stratégiu banky Čulen.

V Tatra banke klienti vybavia digitálne okrem nákupu a predaja cenných papierov aj nákup zlata. Rovnako tak môžu cez aplikáciu potvrdzovať digitalizované žiadosti a k dispozícii majú aj jedinečný bezpečný digitálny archív celej dokumentácie, ak bola realizovaná online.

Funguje to jednoducho. Privátny bankár pripraví žiadosť podľa parametrov od klienta, odošle klientovi do jeho aplikácie potrebný digitálny formulár a klient všetko pohodlne a bezpečne potvrdí zadaním jedinečného kódu. Žiadne papiere, žiadne fyzické podpisovanie dokumentov. Po potvrdení klientom dochádza k spracovaniu na pozadí banky a stretnutie môže ďalej prebiehať bez vedľajších rušivých vplyvov.

Aj v ďalšom období má banka ambíciu symbioticky prepájať osobný kontakt a digitálny servis. „Chceme, aby mali naši klienti stále možnosť komunikovať s bankou, respektíve so svojím privátnym bankárom, osobne. Následne môžu spoločne alebo individuálne prejsť do digitálneho priestoru a naspäť. Toto celé má prebiehať plynule a prirodzene,“ uzatvára Čulen.

Privátne bankovníctvo Tatra banky je od svojho vzniku najoceňovanejšie na Slovensku. Minulý rok získalo okrem iného cenu za najlepšiu digitálnu reportingovú platformu pre privátny segment a v tomto roku Tatra banka opäť nadobudla titul najlepšie privátne bankovníctvo na Slovensku, ktorý už pravidelne udeľujú vyhlasovatelia PWM a The Financial Times.

Privátne bankovníctvo | Tatra banka

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie