Denník N

Matrace Dormeo sa tu predávajú aj po ich krachu. Značku mal prevziať od pôvodných vlastníkov čínsky biznismen

Predajňa Dormeo. Foto - Dormeo
Predajňa Dormeo. Foto – Dormeo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Krachy e-shopov Dormeo a Delimano sú najväčšími postcovidovými pádmi v slovenskom internetovom obchode.
 • Predajné koncepty s vybavením do spální a kuchýň rozbehol po strednej aj východnej Európe donedávna najbohatší Slovinec Sandi Češko.
 • Dormeo sa snaží oživiť nová firma, ktorú slovinské média   spájajú s jeho rodinu, no podnik oponuje, že má iného nezávislého vlastníka.
 • Má nim byť Číňan s vyše miliardovým biznisom, ktorý matrace predáva už dlhšie aj v Nemecku a Švajčiarsku.

Matrace, posteľné rošty, paplóny či vankúše od značky Dormeo patria vo svojej brandži už dlho k napredávanejším na Slovensku. Veľa Slovákov pozná aj jej sesterskú značku Delimano, pod ktorou sa zasa na internete predávajú rôzne kuchynské potreby.

Teraz môžu obe značky, ktoré prišli na Slovensko zo Slovinska, zaniknúť. Viaceré slovenské médiá o ich finančných problémoch písali už začiatkom jesene, no od konca októbra je ich predajca – slovenská dcéra slovinskej skupiny Studio Moderna – v konkurze. Na jej vlastnú žiadosť ju tam poslal nitriansky okresný súd.

A ide o dosť veľký konkurz. Ešte k záveru minulého roku malo slovenské Studio Moderna 270 zamestnancov, na odvodoch zanechalo štátu dlh pol milióna eur. Materskú firmu vybudoval donedávna najbohatší Slovinec Sandi Češko, pod jeho vedením sa rozšírila do dvadsiatky krajín naprieč celou strednou aj východnou Európou.

V konkurze skončila pritom nielen slovenská, ale aj česká dcéra skupiny a aj slovinská matka.

Pád e-shopov skupiny Studio Moderna je navyše skombinovaný s tým, že výrobky pod značkou Dormeo teraz začala na Slovensku predávať cez internet iná firma – Rica Home Slovakia, ktorú vlastní spoločnosť Valnadin. Slovinské médiá už napísali, že pri tomto novom projekte treba byť v strehu. Podľa nich sú za Valnadinom zasa iba ľudia spojení s pôvodným majiteľom skrachovaného Studia Moderna a takto sa snažia oživiť časť padnutého biznisu.

Samotná Rica Home Slovakia, ako aj Valnadin, sa však pre Denník E vyjadrili, že majú iného nezávislého vlastníka – čínskeho podnikateľa Li Haifenga. Práve ten podľa nich prevzal ohrozenú značku Dormeo a teraz sa ju snaží zachrániť.

Čo všetko hrozí veriteľom a zákazníkom

Predaj produktov Dormea cez Rica Home Slovakia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firmy

  Obchod

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie