Denník N

Ekonomický newsfilter: Nešikovný ťah proti mimovládkam sa môže Ficovi vypomstiť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Robert Fico a jeho ľudia ešte stále nepochopili, ako veľmi zbabrali prvú časť ofenzívy proti mimovládnym organizáciám.

Premiér ich len včera urazil dvakrát. Najskôr nazval kvílením ich odpoveď na plán, aby sa z ich dvojpercentných príspevkov financovali trináste dôchodky.

A potom povedal, že peniaze pre ne nájdu, ale iba pre tie ušľachtilé, ktoré robia to, čo majú. A nie pre tie, ktorých jediným cieľom je poškodiť vládu. O tom, ktoré sú ktoré, majú zrejme rozhodovať Ficovi ľudia.

Aj keby sa hneď teraz rozlúčili s korupciou, ktorá zasahuje do ich povesti, nebudú schopní rozdeliť tieto peniaze férovo. Výsledkom bude s najväčšou pravdepodobnosťou veľká hanba.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Občianske združenia majú byť ušľachtilé podľa Ficových predstáv

Ficova predstava o podpore tretieho sektora by priniesla iba zmenu k horšiemu, a je nezmysel, aby sa takýto radikálny zásah robil iba preto, že voliči Smeru veria konšpiráciám o Sorosových nadáciách.

O čo ide: Fico sa včera na brífingu s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom pokúsil obhájiť nápad, aby sa časť peňazí, ktoré posielajú ľudia zo svojich daní tretiemu sektoru, presunula na dôchodky.

Predstava je taká, že zamestnanci a živnostníci sa majú rozhodnúť, či pošlú svoje dane vybranému občianskemu združeniu alebo svojim rodičom ako bonus k penzii.

Fico a pred ním aj minister práce Erik Tomáš (Hlas) sľúbili, že štát bude mimovládkam výpadky kompenzovať nejakou dotačnou schémou. Ale iba tým, ktoré považujú za ušľachtilé.

Prečo to nemôže dopadnúť dobre:

 • Dve percentá z daní čerpá 15-tisíc mimovládnych organizácií. Fico nepovedal, podľa čoho rozhodnú o tom, koľko peňazí ktorej vyplatia.
 • Zamestnajú úradníkov, ktorí budú kontrolovať a platiť mimovládkam účty za elektrinu, faktúry za stavebné práce alebo bločky za nákupy v obchodoch?

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie