Denník N

Graf dňa: Pomarančové džúsy prudko zdražejú. Pre chorobu, hurikány a celkovo nízku úrodu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Globálna cena pomarančového koncentrátu sa za posledný rok zdvojnásobila pod vplyvom choroby a hurikánov, ktoré ničia úrodu. 
 • Pomarančový džús môže preto zdražieť o desiatky percent. 

Aj keď mnohé základné potraviny, ako sú obilniny, rastlinné oleje či mäso, v októbri opäť zlacneli, pri pomarančovom džúse nastal opačný vývoj. Pestovatelia pomarančov totiž bojujú s bakteriálnou chorobou, pre ktorú im ovocie zozelenie a odpadne, skôr než stihne dozrieť. K zníženiu úrody v USA, ktoré sú po Brazílii druhým najväčším producentom pomarančov na svete, prispeli aj hurikány na Floride.

Cena pomarančového koncentrátu, čiže mrazenej suroviny na výrobu džúsov, sa v októbri medziročne zvýšila dvojnásobne, ukazuje Graf dňa z dát portálu investing.com. Kým pred rokom sa libra (0,45 kg) koncentrátu predávala za 2 americké doláre, tento rok cena komodity s dodávkou v januári prekročila 4 doláre.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Inflácia

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie