Denník N

Nové 13. dôchodky: Invalidným penzistom nepomôžu, rodičov s viacerými deťmi ukrátia

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie k 13. dôchodku v Bratislave 7. novembra 2023. Foto – TASR/Jaroslav Novák
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie k 13. dôchodku v Bratislave 7. novembra 2023. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rodičovský dôchodok má skončiť, rodičom môžete môcť poslať 2 percentá zo svojej dane, čo však bude oveľa menej peňazí.
  • Aj keď to má kompenzovať vyšší 13. dôchodok, seniori s viacerými pracujúcimi deťmi môžu prísť o stovky eur ročne.
  • Poberatelia invalidných dôchodkov, ktorí dnes dostávajú najmenej, si oproti súčasnosti neprilepšia.

Zvýšenie 13. dôchodkov, ktoré navrhuje vláda, nepomôže každému rovnako. Mnohí poberatelia invalidných, sirotských, vdovských a vdoveckých dávok pridané nedostanú.

A mnohí seniori si dokonca pohoršia, keďže súčasťou plánu ministra práce Erika Tomáša je aj zrušenie rodičovského dôchodku v jeho aktuálnej podobe.

Najviac by na to doplatili rodičia viacerých pracujúcich detí, ktorí môžu prísť o stovky eur ročne. A to aj v prípade, keď im vyplatia na budúci rok zvýšenú 13. penziu.

Čo sa má presne zmeniť: Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe má od budúceho roka skončiť. Celú sumu 315 miliónov, ktorá je v rozpočte vyčlenená na tento bonus, chce minister Erik Tomáš presunúť na nové 13. dôchodky. Tie sa majú zvýšiť na úroveň priemernej penzie (približne 606 eur) a vyplatiť v decembri na budúci rok.

Po novom bude možné rodičom poslať iba 2 percentá zaplatenej dane z príjmu, podobne ako funguje podpora občianskych združení. Mnohé mimovládky to môže ekonomicky zlikvidovať, keďže mnohí ľudia svoje dane pošlú radšej rodičom.

Ministerstvo to vraj istí

Ministerstvo garantuje koncoročnú dávku vo výške 606 eur len riadnym starobným dôchodcom. Tých je vyše 1,1 milióna.

Zároveň však sľubuje, že v pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení nebudú ukrátení ani tí, ktorí dnes dostávajú iné dôchodkové dávky.

Poberatelia sirotského, vdovského a časť poberateľov invalidného dôchodku budú mať vraj garantovanú výšku 13. dôchodku v minimálnej sume 300 eur. Problém je, že mnohí z nich už rovnakú sumu dostávajú.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Dôchodky a dôchodkový vek

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie