Denník N

Jozef Mihál: Slováci sú zblbnutí, obávam sa, že Ficovi dajú svoje úspory v druhom pilieri na tácke

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Neziskovky predstavujú silu, pred ktorou bude musieť minister Erik Tomáš cúvnuť, hovorí bývalý minister práce a sociálnych vecí a súčasný europoslanec Jozef Mihál. V podcaste V redakcii hovorí, prečo si myslí, že vláda Roberta Fica siahne na druhý pilier, a aký bude osud rodičovského dôchodku.

Pred voľbami sa v kuloároch hovorilo, že pre vás voľby nemôžu dopadnúť zle, že buď budete poslancom za Demokratov, alebo europoslancom ako náhradník za Michala Šimečku z PS. Ako sa cítite po voľbách?

Cítim sa asi ako polovica občanov Slovenska. Veľmi zle. Ešte stále ma depresia z výsledku neprešla a znásobuje sa tým, že keď už vidíte prvé kroky novej vlády, je vám z toho jednoducho zle.

Budete sa ešte angažovať v Demokratoch?

Tak trochu to závisí aj od Demokratov, ako sa im podarí otriasť sa z ťažkého neúspechu vo voľbách. Viem, že mali vysoké finančné náklady na kampaň a na reklamu. Uvidíme, ako sa s tým vyrovnajú. Na druhej strane mnohí občania volajú po existencii takej strany. Je dosť dôležité, aby sa skonsolidovali a začali naberať nových členov. Začiatkom decembra bude kongres Demokratov, je dôležité, aby si členovia navolili vedenie, ktoré bude mať ochotu popasovať sa s problémami aj výzvami, pretože život ide ďalej.

Vy nie ste členom strany. Zvažujete, že by ste tam vstúpili?

Môj politický osud je známy, vo finále som tých úspechov priveľa nezaznamenal. Viete, na Slovensku je to niekedy veľmi ťažké, pretože pôsobiť v politike, nech už máte akýkoľvek dobrý, poctivý úmysel, nestačí. Voliči musia vo vás vidieť svojho reprezentanta. Z tohto pohľadu si hovorím, či vôbec dáva zmysel obetovať časť svojho času na to, aby som sa uchádzal o priazeň ľudí. No zároveň nechcem dávať kategorické vyhlásenia.

Teraz budete päť mesiacov v Európskom parlamente. Máte tam aj špeciálnu agendu?

Svoje miesto vidím vo výbore pre zamestnanosť. Bolo pre mňa úplne kľúčové, že ak mám byť v Európskom parlamente, chcem robiť takú prácu, ktorá bude v prvom rade užitočná a v súlade s mojimi kompetenciami. Som veľmi rád, že som sa stal riadnym členom tohto výboru a že sa ešte môžem aktívne od prvého dňa pustiť do práce.

Je tam možno aj nejaká špeciálna smernica, úprava, ktorá vás zaujíma a ktorú chcete riešiť?

Pripravuje sa nová európska smernica, ktorá bude riešiť situáciu takzvaných pracovných platforiem. Ľudovo povedané, to sú taxikári v Uberi. Dnes sú fakticky živnostníci, ale reálne by to mali byť zamestnanci tej spoločnosti. Je problémom celej Európy vyriešiť ich postavenie tak, aby boli viac chránení, ale aby tam bola aj zdravá miera voľnosti v ich práci. Chcem byť súčasťou tej debaty, pretože si myslím, že mám k tomu čo povedať.

Agenda, ktorú priamo dostanem na starosť, sa týka Európskej agentúry práce, ktorá má sídlo v Bratislave. To je ešte zásluha bývalého ministra Jána Richtera. Máme ju tu niekoľko rokov a ani to necítime. Po dvoch-troch rokoch sa vyhodnotí jej fungovanie. Ja budem jedným z tých, ktorí túto agendu potiahnu.

Čo je ešte váš plán, chcete získať kontakty, chcete v júni kandidovať do europarlamentu?

Mám to trošku zložitejšie, pretože

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dôchodky a dôchodkový vek

  Erik Tomáš

  Ficova vláda

  Rozhovory

  V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie