Firemný newsfilter: Nové supermarkety, rozbehnutý domáci hutník smeruje do Kanady a veľké premeny domácej energetiky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Terajšia vládna koalícia vyčítala bývalým vládam OĽaNO, že spôsobujú chaos. No chaos a ešte aj nebezpečný začína vyvolávať aj terajšia garnitúra. Firiem sa bytostne dotýka napríklad to, že nový minister životného prostredia Taraba nakázal podriadeným nevydávať rozhodnutia o vplyve nových investícií na životné prostredie. A že vydávať sa majú len na jeho výnimky. Minister tak podľa opozície nielenže porušil zákon, ale zneistil aj investorov. Tí sa môžu obávať, že Taraba ich bude svojvoľne deliť na vyvolených a tých ostatných, ktorým budú kladené ešte väčšie prekážky ako doteraz. Procesy EIA treba zrýchliť, lebo Slovensko je v nich pomalé, no urobiť sa to musí pre všetkých bez rozdielu.
Vláda tiež chystá „podstatne vyššie“ zdanenie bánk ako doteraz. To ale v konečnom dôsledku ešte viac zvýši úroky na hypotékach, ktoré chce vláda, naopak, znižovať. Jeden jej plán odporuje inému.
Predseda Protimonopolného úradu Juraj Beňa v rozhovore pre Trend v rozpore s predvolebnou kritikou Smeru aj SNS zasa uviedol, že tuzemské obchodné reťazce situáciu s vysokou infláciou pri potravinách nezneužívali. Nárast ich cien sa, naopak, snažili tlmiť na úkor vlastných ziskov. Šéf úradu tak potvrdil to, čo písal už skôr po analýzach výsledkov reťazcov aj Denník E.
A ešte jedna lepšia správa pre farmárov. Agrominister Richard Takáč vyrokoval s podpredsedom vlády pre plán obnovy a odolnosti Petrom Kmecom to, že aj agrorezort sa môže podieľať na čerpaní jeho zdrojov. Naďalej platí, že Takáčov rezort nebude administrovať tieto peniaze, no bude spolupracovať na príprave opatrení za celkovo 403 miliónov eur v novej časti programu REPowerEU. Takáč by chcel takto podporiť farmárov hlavne pri vodozádržných opatreniach, udržateľnom využívaní biomasy, výrobe biometánu aj organických hnojív a aj pri obehovom biohospodárstve.
Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.
1. Prichádzajúca Biedronka núti zabehnuté siete k rýchlejšiemu otváraniu nových prevádzok
Veľký poľský diskontný predajca potravín Biedronka si ešte len chystá vstup na Slovensko, no už teraz to vyvoláva na domácom trhu veľké zmeny. Zabehnuté siete si chystajú otváranie ďalších prevádzok, aby obsadili voľné lokality ešte pred Poliakmi. A pozerajú sa pritom už aj po takých malých obciach, aké zatiaľ obchádzali.
Pre zákazníka je to len dobre. Bude môcť chodiť do viacerých obchodov a medzi tými sa ešte viac vyhrotí cenový boj.
Otváranie nových prevádzok zmapovali Hospodárske noviny.

Čo chystajú lídri obchodu:
- Najväčší hráč na trhu, nemecký Lidl, doteraz staval obchody na Slovensku len v obciach nad päťtisíc obyvateľov, no teraz sa chce posunúť aj do menších obcí s populáciou nad dvetisíc. Týmto plánom zodpovedá aj veľkosť priestorov. Už mu stačia aj menšie obchody od 800 metrov štvorcových. Rýchly rast zaznamenal aj v nedávnom čase. Od jari predminulého roku tu otvoril až 19 nových predajní.
- Rozširovanie potvrdzuje na Slovensku aj britské Tesco. To si hľadá nové priestory dokonca s rozlohou od 400 štvorcových metrov, a to aj vo väčších obciach naprieč krajinou. Od začiatku roka tu má štyri nové predajne.
- Rakúska Billa sa rozvíja hlavne cez koncept obchodov Viva Billa na čerpacích staniciach OMV. Do konca decembra by mala mať 20 takých prevádzok a do troch rokov až 70.
- Rozširovanie, aj keď bez spresnení, potvrdzuje aj slovenská sieť Kauflandu. Tá tu iba začiatkom tohto mesiaca otvorila svoju 79. predajňu, a to v Detve.
- Nové prevádzky plánuje otvárať aj najväčšia a najhustejšia maloobchodná sieť na Slovensku – domáca skupina Coop Jednota. Tá má v obciach do dvetisíc obyvateľov ďaleko najviac predajní. Aktuálne sa Jednota vrátila aj do Bratislavy, z ktorej odišla po tom, ako sa osamostatnila bývalá bratislavská Jednota, a z hlavného mesta sa stiahla aj dunajskostredská pobočka siete. Prvú prevádzku nového formátu Tempo Supermarket Jednota otvára v novom obchodnom centre Tehelko vedľa národného futbalového štadióna. Prevádzkovateľom je Coop Jednota Nové Zámky. Tempo supermarket má v ponuke aj prémiovejšie produkty a cieli na náročnejšieho zákazníka ako klasické supermarkety Jednota.
2. Slovenská hutnícka firma Heneken nielenže prekonala polmiliardový obrat, ale po ďalšej fabrike siaha aj v Kanade
Dvojica bratislavských podnikateľov Michal Hudoba a Adrián Stolár sa s ich zlievarňou na rôzne neželezné kovy Heneken už skôr posunula do Srbska, Turecka aj Juhoafrickej republiky, no teraz sa pozerajú po prvej prevádzke aj v Kanade.
Podľa Hospodárskych novín má podnik v hľadáčiku fabriku v kanadskom Montreale, kde má skupina už dnes zákazníkov v oblasti leteckého a zbrojárskeho priemyslu. Proces je dokonca tak ďaleko, že podpísané má byť už memorandum o kúpe fabriky.
Heneken aj bez kanadskej firmy a poslednej africkej akvizície už vlani prekonal polmiliardové tržby.
Hlavný vlastník skupiny