Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda v programe sľubuje lepšie riadenie, ale v realite sa toho nedrží

Premiér Robert Fico po uchopení moci navštívil ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Premiér Robert Fico po uchopení moci navštívil ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dnes by mala vláda rokovať o svojom programovom vyhlásení a už zajtra ho chce predložiť na posúdenie parlamentu.

V piatok sa dostala na verejnosť pracovná verzia tohto dokumentu, a ak by išlo o programové vyhlásenie prvej vlády Roberta Fica, mohli by sme jeho ekonomickú časť hodnotiť v mnohých smeroch s uznaním. Sú v ňom aj vysoko pozitívne zámery, ktoré by posunuli Slovensko dopredu.

Problém je v tom, že začína vládnuť už štvrtá vláda toho istého premiéra a doterajšie skúsenosti negarantujú, že Ficov kabinet bude vládnuť podľa svojho pekne napísaného programu.

Zodpovedné vládnutie je pritom nanajvýš potrebné, situácia vo svetovej ekonomike nabáda na mimoriadnu opatrnosť. Pred víkendom už druhá ratingová agentúra skresala hodnotenie najsilnejšej ekonomiky sveta. Moody’s znížila výhľad ratingu USA zo stabilného na negatívny, zdôvodnila to najmä vysokým neustálym zadlžovaním.

Ekonomický newsfilter má 1350 slov, na prečítanie potrebujete necelých 6 minút. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Ak by Ficova vláda naplnila svoj ekonomický program, Slovensko by mohlo byť lepšie

 • „Strategickým hospodárskym programom Slovenskej republiky je zvyšovanie konkurenčnej schopnosti v európskom a globálnom rozmere. Všetky čiastkové odvetvia hospodárstva sa preto musia merať ich konkurenčnou spôsobilosťou.“
 • „Podnikateľské prostredie na Slovensku sa musí začať vyznačovať stabilitou a predvídateľnosťou. Nejde tu iba o potrebu legislatívnej stability, ale aj o odstraňovanie neprimeranej administratívnej záťaže, zjednodušenie podmienok dostupnosti štátnej podpory.“
 • „Vláda prostredníctvom zodpovedných personálnych opatrení a nominácií prispeje ku skvalitneniu činnosti ústavných inštitúcií a mechanizmu štátu.“

To sú len tri citáty z vyše 90-stranovej verzie programového vyhlásenia vlády, ktoré ukazujú správne ciele.

Lenže už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie