Denník N

Graf dňa: Elektromobilový optimizmus v Číne klesol a stiahol na dno ceny lítia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Kľúčový kov na výrobu batériových článkov stráca hodnotu na trhu, pretože ľudia v Číne si kupujú menej elektrických áut.
 • Ceny lítia sa o pár rokov zotavia, ak výrobcovia nezačnú vyrábať batérie napríklad zo sodíka.

Cena lítia, ktoré je podstatné pre výrobu batérií do elektromobilov, sa na čínskom trhu prepadla na dvojročné minimum. Môže za to hlavne útlm ekonomiky na najväčšom trhu s bezemisnými autami. Čína je pritom tretí najväčší výrobca lítia na svete.

Lítium bolo v Číne v posledných rokoch nezvyčajne drahé vďaka veľkému nadšeniu z elektromobility, jeho ceny pred rokom dosiahli historický vrchol. V lete 2023 sa však začali lámať a postupne s prichádzajúcimi hospodárskymi výsledkami čínskej ekonomiky klesli až na úroveň z roku 2021. Ukazuje to graf dňa z trhových údajov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Automobilový priemysel

  Doprava

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Technológie

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie