Denník N

Program vlády: Vypustili pochvalu „alternatívnych“ médií a poznámky o škodlivých ideológiách

Robert Fico a Erik Kaliňák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Erik Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládou prešlo programové vyhlásenie. Viaceré nápady, za ktorými bola zrejme SNS, napokon vypadli. Stále platí, že koalícia chce rozdeliť RTVS, pozrieť sa na pôsobenie Daniela Lipšica a okrem medveďov budú strieľať aj vlky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štvrtá vláda Roberta Fica schválila v pondelok svoj program a poslala ho parlamentu, kde by mali ešte tento týždeň vysloviť dôveru vláde.

Denník N ešte v piatok minulého týždňa získal pracovnú verziu Programového vyhlásenia vlády a porovnanie s definitívnou verziou ukazuje, že cez víkend prebehli ešte rokovania a prišlo aj k zásadnejším zmenám.

Podľa povolebných vyjadrení to vyzerá, že ustupovať musela najmä SNS Andreja Danka.

Škodlivé ideológie a alternatívne médiá

V programe vlády už napríklad nie je zmienka o tom, že vláda oceňuje „príspevok alternatívnych médií k poskytovaniu objektívnych informácií“, a vypadla aj zmienka o tom, že vláda „odmieta rozširovanie škodlivých ideológií vo vzdelávaní“. Program už nechváli „tradičnú kultúru“ v takej miere, ako to ešte bolo v piatok.

Napríklad v oblasti ochrany prírody cez víkend vláda pridala k „nulovej tolerancii“ výskytu medveďa pri obciach a mestách aj „nulovú toleranciu“ výskytu vlka – dá sa tak očakávať, že chránené šelmy budú za štvrtej vlády Roberta Fica viac strieľať.

Vláda napríklad ubrala zo sľubu, koľko peňazí pošle školám – malo to byť každoročné zvýšenie vyššie ako inflácia, napokon hovorí len o „adekvátnom zvýšení“.

Zásadné body v programe vlády však zostali – vláda stále hovorí o prehodnotení troch dôchodkových pilierov (a môže tak meniť druhý pilier), ďalej hovorí o tom, že treba vyriešiť konflikt generálnej a špeciálnej prokuratúry, a chce napríklad rozdeliť RTVS.

Vláda sa takisto zaväzuje, že zastaví vojenskú pomoc Ukrajine „na vládnej úrovni“.

Z programu napríklad nie je jasné, ako vláda pomôže domácnostiach s cenami plynu a tepla.

Program vlády sa cez víkend zmenil aj v rôznych drobných veciach. Z finálnej verzie vypadol napríklad aj nápad prehodnotiť estetickú hodnotu nových evidenčných tabuliek pre autá a „kvalitu nového náteru policajných vozidiel“.

Robert Fico na začiatku svojej štvrtej vlády nechodí po rokovaní kabinetu medzi novinárov, neurobil ani tlačovú besedu o schválení Programového vyhlásenia vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zásah Tarabu a meno Ficovej priateľky

Najväčšie zmeny vidno v oblastiach školstva, médií a kultúry a aj v životnom prostredí. Ide najmä o hodnotové spory.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (za SNS) povedal, že veta o „odmietaní rozširovania škodlivých ideológií vo vzdelávaní“ zmizla z návrhu vládneho programu na jeho návrh. Vraví, že by tam museli zároveň zadefinovať, čo sú „škodlivé ideológie“, čo vo vládnom dokumente nechceli.

Taraba už počas tvorby programu vlády vyhlasoval, že po štyroch rokoch tejto vlády Roberta Fica bude Slovensko konzervatívnejšie a že presadia viaceré hodnotové zmeny. Tlačil napríklad na to, aby ministerka zdravotníctva zrušila vyhlášku o tranzícii, ktorá umožňuje zmenu dokladov aj bez chirurgického zákroku – to sa zatiaľ nestalo a nie je to ani v programe vlády. Taraba rovnako žiadal, aby sa zmeny v sexuálnej výchove mohli diať iba so súhlasom rodičov. V dokumente zostalo, že v školách budú aj pri sexuálnej výchove „rešpektovať hodnotové presvedčenie žiakov a ich rodičov“.

S vypustením vety o „škodlivých ideológiách“ súhlasil aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) – podobne ako Taraba tvrdí, že by bolo náročné vysvetľovať, ktoré to vlastne sú.

Za SNS o programe rokovali okrem predsedu Andreja Danka aj minister životného prostredia Taraba a Rudolf Huliak, ktorého pri nominácii na tento post ministra zastavila prezidentka Zuzana Čaputová.

Vicepremiér Tomáš Taraba vystupuje tak, že zásadne hovoril do programu vlády za SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vo vlastnostiach dokumentu programového vyhlásenia, ktorý zverejnila vláda, je ako autorka uvedená Katarína Szalayová, partnerka Roberta Fica. Autor vo vlastnostiach dokumentu je zväčša ten, v koho počítači dokument vznikol alebo kto ho kopíroval. Definitívna verzia programového vyhlásenia vlády teda prešla aj počítačom Kataríny Szalayovej. Je pravdepodobné, že text upravoval premiér na jej počítači. Premiér hovorieva, že nemá ani mobilný telefón. O Szalayovej vlani médiá písali, že po odchode z prokuratúry pracovala v advokátskej kancelárii Roberta Kaliňáka.

V roku 2016 sa objavilo meno Ficovej vtedajšej asistentky Márie Troškovej v dokumente, ktorý médiám poslal ako svoje stanovisko masér Pavel Kostka, ktorý mal problém vysvetliť dotácie od štátu.

Prečo sa Szalayovej meno objavilo vo vlastnostiach vládneho dokumentu, nevedel minister financií Ladislav Kamenický (Smer) po rokovaní vlády vysvetliť – tvrdil, že on posielal na úrad vlády len jednotlivé pasáže, ktoré sa týkali financií. Ani minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) nevedel, prečo je Katarína Szalayová autorkou dokumentu – novinárom povedal len, že „je mu to jedno“, keď je PVV vyvážené. Úrad vlády na otázku Denníka N doposiaľ neodpovedal.

V nasledujúcich bodoch po základných oblastiach zhrnieme, k čomu sa zaväzuje štvrtá vláda Roberta Fica a ako menila názor v posledných dňoch.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie