Denník N

Vo vládnom programe chýba Pellegriniho sľub o lacnejších energiách. Potrebujú naň viac ako miliardu eur a majú len pár týždňov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Politici Hlasu a Smeru pred rokom kritizovali Hegerovu vládu za to, že pomoc s cenami energií chystá neskoro.
  • Do rovnakej časovej tiesne sa teraz dostáva ich vláda. 
  • Ak by mali ceny energií ostať na úrovni tohto roka, mohlo by to stáť až 1,5 miliardy eur. V prípade mierneho zdraženia elektriny a plynu o 20 percent by to bola takmer miliarda.
  • Zrejme aj preto hovorí minister financií o potrebe ušetriť 2 až 2,5 miliardy eur.

„Chcete lacnejšie energie?“ pýtal sa predseda Hlasu Peter Pellegrini na bilbordoch pred voľbami. „Zastavíme zvyšovanie cien,“ hlásal na iných.

No hoci má Pellegriniho strana v novej vláde kreslo ministra hospodárstva, k týmto predvolebným sľubom sa po voľbách nevyjadruje.

Štátne dotácie na energie, najmä na plyn a teplo, by pritom mali byť jedným z najdrahších opatrení novej vlády Roberta Fica. A do začiatku nového roka, v ktorom začnú platiť nové cenníky, ostáva len šesť týždňov.

O konkrétnej pomoci nehovorí ani programové vyhlásenie vlády, hoci Pellegrini v utorok oznámil, že sa im doň podarilo presadiť všetky hlavné priority, o ktorých ľuďom hovorili a ktoré sľúbili pred voľbami. Píše sa v ňom len to, že vláda uplatní „komplexný a efektívny systém kompenzácií cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla pre domácnosti a ostatných zraniteľných odberateľov“ a súčasne spresní, kto sú zraniteľní odberatelia.

Politici Hlasu a Smeru pritom v rovnakom čase pred rokom tvrdili, že kabinet Eduarda Hegera s pomocou domácnostiam mešká. „Buď sa to začne riešiť už teraz, alebo nie,“ hovoril 13. novembra minulý rok Matúš Šutaj Eštok z Hlasu ešte ako opozičný politik. „Veď sa pozrite, my tu nemusíme vymýšľať koleso, stačí sa pozrieť, ako sa pomáha ľuďom v zahraničí,“ podotkol v relácii RTVS O 5 minút 12.

Vláda Smeru to má ťažšie v tom, že na prípravu pomoci má menej času. Na druhej strane, bývalé vedenie ministerstva hospodárstva pod vedením úradníka Petra Dovhuna jej zanechalo predpripravené riešenia.

Čo hrozí, ak vláda neurobí nič, a aká pomoc je v hre

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Denisa Saková

Ficova vláda

Hlas

Peter Pellegrini

Plynová kríza

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie