Denník N

Nedostatok peňazí v Bratislave: Magistrát dvíha dane a Petržalka tvrdí, že jej dlhuje takmer dva milióny za škôlky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

(AKTUALIZOVANÉ o vyjadrenie magistrátu.) Legislatívna smršť predošlých vlád, inflácia a ceny energií nám nedávajú inú možnosť než zvýšiť dane, tvrdí vedenie Bratislavy Matúša Valla. Starosta Petržalky nie je spokojný s tým, ako magistrát rozdeľuje peniaze na škôlky a z parkovania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bratislava navrhuje zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemere o 35 percent a poplatok za odpad o 30 percent. Primátor Matúš Vallo hovorí, že zvýšenie je nevyhnutné na udržanie základných štandardov údržby a služieb. Mesto zároveň navrhuje vyššiu daňovú úľavu pre seniorov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, aby toto zvýšenie pocítili čo najmenej.

Daň z nehnuteľnosti na byt sa momentálne pohybuje od 90 centov po 1 € za meter štvorcový, podľa lokality. Po novom sa bude pohybovať od 1,20 do 1,35 €.

Napríklad v Dúbravke, kde je daň 90 centov, ročne za byt s rozlohou 65 metrov štvorcových jeho majitelia zaplatia 58,50 €. Po novom by to bolo 78 €.

Ďalším približne 20-tisíc majiteľom rodinných domov so záhradou dane takisto vzrastú, ale podstatne menej – v priemere zhruba o 26 percent, nie 35 percent.

„Nie je to návrh populárny a nikomu z nás určite neprinesie politické body. Naopak, takýto návrh patrí medzi najťažšie, ktoré môžu volení zástupcovia samosprávy svojim obyvateľom oznámiť. Museli sme však k nemu pristúpiť, lebo inú cestu na zachovanie služieb a kvality života v našom meste už dnes nemáme,“ oznamoval primátor Vallo na tlačovej konferencii.

Prečo 35 percent?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Parkovanie v Bratislave

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie