Denník N

Ekonomický newsfilter: Hlas bude musieť priznať, že sľub o lacnejších energiách je nesplniteľný

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera sa v parlamente začala diskusia o programovom vyhlásení štvrtej vlády Roberta Fica. Zvláštne je, že z neho vôbec nie je jasné, ako chce vláda dotovať energie. Nová koalícia v programovom vyhlásení sľubuje len nešpecifikovaný systém kompenzácií.

Náklady na ne sa môžu vyšplhať podľa prepočtov úradníckej vlády až na jeden a pol miliardy eur. Aj v prípade tlmeného rastu cien o pätinu by štát musel na dotácie vynaložiť takmer miliardu eur. Pri dnešnom stave verejných financií to nebude také jednoduché. Hlas sa bude musieť zmieriť s tým, že jeho sľub o lacných energiách je nesplniteľný, a priznať to aj voličom.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1150 slov, na prečítanie potrebujete 4 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Vláda stále neoznámila, čo urobí s cenami energií

Pred rokom opozícia kritizovala vládu Eduarda Hegera, že stále nerozhodla o tom, ako a či vôbec bude domácnostiam pomáhať v roku 2023 s cenami energií. Dnes sú Smer a Hlas vo vláde, o ktorej programovom vyhlásení sa diskutuje v parlamente, a ani o ich plánoch s cenami elektriny, plynu a tepla na budúci rok nič nevieme.

V programovom vyhlásení sa hovorí len o uplatnení „komplexného a efektívneho systému kompenzácií“.

Ministerke hospodárstva Denise Sakovej z Hlasu jej predchodcovia uľahčili prácu tým, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie