Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Štát načierno mení diaľnicu D1, môže tým pomôcť developerovi

Šoféri dlhšie čakajú na to, keď sa z provizórnych šiestich pruhov diaľnice D1 od Trnavy do Bratislavy stane plnohodnotná šesťpruhová diaľnica aj s odstavnými pruhmi. Projekty sú hotové, niekde sa už aj stavia, no základné parametre stavby sa začínajú meniť.

Ukazuje to veľká križovatka na D1 s názvom Triblavina, ktorá by mala na diaľnicu priviezť aj ľudí z okolia obcí ako Chorvátsky Grob či Bernolákovo. Aj keď križovatku už od apríla minulého roku stavia firma Porr za 23,7 milióna eur, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ju prekresľuje.

V dokumentoch diaľničná spoločnosť píše, že namiesto troch pruhov bude mať D1 štyri pruhy. Zato však škrtla z plánov súvislé cesty, ktoré mali viesť popri diaľnici, konkrétne po dva pruhy v každom smere, nazývané kolektory.

Asi takto by to mohlo vyzerať na rozšírenej D1 aj s pruhmi pri diaľnici podľa staršieho článku na cas.sk:

rozsirenie

Zdroj: cas.sk, mah, anc, vizuál NDS

Kolektory podľa dokumentov ku križovatke Triblavina NDS vypúšťa s odôvodnením, že je to pre lokalitu zbytočne veľkorysé riešenie, ktoré by bránilo komfortnému prepojeniu rozšírenej D1 s plánovaným obchvatom Bratislavy D4. Navyše – bez nich je to lacnejšie, píšu diaľničiari. Hovorí sa pritom, že celý pôvodný projekt rozšírenej D1 by mohol vyjsť aj na miliardu eur.

„Vyplynulo to aj z požiadavky Európskej komisie na prehodnotenie riešenia skapacitnenia D1,“ povedala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

V rozpore s územným plánom?

Diaľničiari však tvrdia, že sa nič významné nemení, všetko je podľa nich aj v súlade s územným plánom. „Navrhované riešenie nijako nemení okružné križovatky na tejto stavbe ani ich kapacity, a teda nemení spôsob napojenia priľahlých obcí novými cestami,“ tvrdí NDS.

Bratislavský samosprávny kraj však urobené zmeny na Triblavine ako kozmetickú záležitosť nevidí.  Nezhoduje sa s diaľničiarmi ani v tom, že sú v súlade s územným plánom.

„Zmeny nie sú v súlade s aktuálnym Územným plánom Bratislavského samosprávneho kraja,“ povedala hovorkyňa bratislavskej župy Lucia Forman Habancová.

Strana Sieť preto navrhla, aby projekt skontrolovala Slovenská stavebná inšpekcia. „Ak sa potvrdí podozrenie, že ide o čiernu stavbu s fatálnymi dôsledkami na budúcu priepustnosť diaľnice D1, je to dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti na vládnej úrovni,“ píše Sieť.

V obci Bernolákovo, ktorá si od diaľnice veľa sľubovala, to vidia podobne. Prekáža im, že z projektu vypadnú kolektory.

Podľa Bernolákovčanov sú dôležité preto, aby sa územie v ich okolí, ktoré čaká veľa novej zástavby, mohlo pohodlne a bezpečne pripájať na diaľnicu tak často, ako je to len možné. Na to treba súvislé cesty okolo diaľnice, hovoria.

Okrem toho, že tieto cesty zrejme na úseku D1 od Senca na Ivanku nebudú, zjazd z križovatky Triblavina sa skončí na dvojpruhovej namiesto plánovanej štvorpruhovej križovatke, píše sa v petícii, ktorú rozbehli v Bernolákove pod záštitou poslancov obecného zastupiteľstva Petra Hanica a Márie Kiskovej.

Obávajú sa, že autá vďaka zmenám budú stáť v kolónach v obci. Problém podľa nich pocítia aj v Zálesí, Malinove či Novej Dedinke. O to viac, že v okolí sa rozmáhajú veľké developerské projekty, ktoré do územia privedú nových obyvateľov.

Splní úsek diaľnice účel?

Takto prekreslená diaľnica nesplní účel, na aký sa plánovala, vraví bývalá hlavná dopravná inžinierka Bratislavy Tatiana Kratochvílová. „Rozhodnutím, že štát od pôvodnej koncepcie upúšťa, sa ruší možnosť obsluhy tohto územia z diaľnice D1,“ myslí si.

Národná diaľničná spoločnosť sa v dokumentácii zmieňuje o „zmene okružných križovatiek na začiatku a na konci úseku križujúcej cesty z veľkých na malé“.

Takto vyzerá podľa oficiálnej dokumentácie križovatka Triblavina:

triblavina

Zdroj: enviro.gov.sk

Názorov na urobené zmeny v stavbe je niekoľko. Pavol Kajánek z Výskumného ústavu dopravného v Žiline si myslí, že keď sa škrtnú kolektory, ich funkciu preberie stará Senecká cesta.

„Každý človek, ktorý jazdí teraz po šesťdesiatjednotke (stará Senecká cesta, pozn. red.) niekde z tých obcí, bude mať stále reálne na výber, či sa napojí na D1 v križovatke Triblavina alebo pôjde po starej ceste do Bratislavy,“ hovorí Kajánek.

Bývalý investičný šéf diaľničiarov Juraj Čermák nerozumie, prečo by sa mala zužovať plánovaná koncovka križovatky Triblavina v teréne obcí, ktoré mala doviezť pohodlne na diaľnicu. „Je nezmysel zužovať to v jednom hrdle, predtým aj za tým máte viac pruhov,“ hovorí Čermák.

Hanic zo zastupiteľstva obce Bernolákovo si myslí, že v skutočnosti majú tieto zmeny pomôcť vybraným developerom, ktorí potrebujú rozbehnúť investície v okolí D1. Upozorňuje, že zmena nebola riadne oznámená na úradnej tabuli.

Starosta Bernolákova Richard Červienka s tým však nesúhlasí. Tvrdí, že všetko prebehlo podľa zákonných noriem a obec to má aj zdokumentované.

Pomôže to iba jednému?

Zmeny v projektoch môžu podľa Čermáka prekážať viac ľuďom, ktorí už dlhšie žijú na tomto území, ako developerom a budúcim obyvateľom. Na diaľnicu sa totiž podľa neho zvyknú developerské projekty napájať v pripájacom pruhu. „Budú mať svoju zvláštnu prístupovú cestu na diaľnicu,“ hovorí Čermák.

Spomína, že kedysi sa uvažovalo o dvoch variantoch rozšírenia D1: o štvorpruhovej D1 alebo trojpruhovej D1. V oboch prípadoch sa však rátalo s kolektormi.

Kratochvílová si myslí, že takáto zmena riešenia diaľnice pomôže konkrétne jednému investorovi, tomu, ktorý sa rozpína po oboch stranách križovatky. Projekt Starland tu má zakreslený po oboch stranách D1 logistický park a obytný komplex, vysvetľujú šéfovia petičného výboru.

Starland reagoval, že môžu iba rešpektovať rozhodnutia oprávnených inštitúcií a príslušných orgánov, to sa týka aj zmien v cestných stavbách. „Sme štandardná akciová spoločnosť podnikajúca v súlade s platnými právnymi predpismi, ktorá si plní všetky zákonné informačné povinnosti,“ dozvedeli sme sa, keď sme boli zvedaví na majiteľov obrieho komplexu.

Zmeny na príkaz zhora?

Kandidát do volieb za OĽaNO Michal Drotován na blogu Denníka N píše, že v Starlande kedysi pôsobil podnikateľ Peter Korbačka aj Mário Hoffmann.

V blogu na sme.sk píše o chobotnici ministra dopravy Jána Počiatka, spomína aj ministra životného prostredia Petra Žigu. Myslí si, že zmeny, aké sa robia na Triblavine, sa nedejú len tak bez rozsiahleho vysvetlenia, a hľadal by za nimi skôr developerov.

„Takéto veci sa dejú v prípade NDS iba na priamy príkaz zhora, takže je za to celé spoluzodpovedný minister Počiatek s ministrom Žigom. Lebo chápadlá chobotnice sú veľmi veľké. A nespája ich iba basketbal,“ píše Drotován na blogu.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: V Nemecku sa diskutuje o užitočnosti dlhovej brzdy

Týždeň v európskej ekonomike: V Nemecku sa diskutuje o užitočnosti dlhovej brzdy a tamojší zamestnávatelia a odbory volajú po masívnych, dlhovo-financovaných investíciách +

  • Európskemu sektoru umelej inteligencie dominuje niekoľko krajín, veľké firmy a muži.
  • Štatistika: Ako nám pribúda povrchu, ktorý si prisvojujeme

Minúta po minúte

Zdieľať

NBS sa zapája do boja proti zmene klímy, stala sa členom „koalície odhodlaných“. „Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície,“ povedal guvernér Peter Kažimír.

Členom koalície Network for Greening the Financial System je v súčasnosti 46 centrálnych bánk a deväť pozorovateľov. Pre Slovensko je to podľa hovorcu NBS výborný komunikačný kanál pre jednu z najpálčivejších tém súčasnosti. Účasť NBS v skupine schválili členovia NGFS jednohlasne.

„S Národnou bankou Slovenska nás spája spoločné presvedčenie: najlepšou zárukou úspechu je to, ak centrálne banky zladia svoje reakcie na celosvetové výzvy, ktoré zmena klímy predstavuje,“ zdôraznil predseda skupiny Frank Elderson.

O dôležitosti témy klimatickej zmeny svedčí podľa hovorcu NBS aj fakt, že dominovala aj nedávnemu výročnému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu. (tasr)

Zdieľať

Automobilka Jaguar Land Rover je otvorená vstupu do partnerských aliancií za účelom zníženia nákladov na vývoj technológií. O korporátnu fúziu s konkurenčným výrobcom však nemá záujem, vyhlásil výkonný šéf JLR Ralf Speth.

„Cítime tlak, ktorý vytvára dopyt po znížení uhlíkových emisií a vývoj elektrických vozidiel,“ cituje Spetha agentúra Reuters.

Na otázku, či sa automobilka alebo jej materská spoločnosť Tata Motors usilujú o fúziu pre JLR, odpovedá nie. „Dokážeme prežiť samostatne.“

JLR sa v tomto roku dohodla s BMW na spoločnom vývoji súčiastok pre elektrické autá.

Nový elektrický prírastok:

Jaguar už predáva svoje prvé elektrické SUV I-Pace.

Plne elektrická má byť aj nová generácia najluxusnejšieho sedanu XJ. Výrobca zatiaľ nepovedal, kedy uvedie na trh nové XJ.

Zdieľať

Slovenská ekonomika by podľa OECD mala v roku 2019 vzrásť o 2,5 %, v roku 2020 o 2,2 % a v roku 2021 o 2,6 %. To je menej, ako nateraz predpokladajú domáce i iné medzinárodné inštitúcie, upozornila Národná banka Slovenska.

Novembrový ekonomický výhľad OECD predpokladá, že rast globálneho HDP bude v najbližších rokoch dosahovať v porovnaní s minulosťou výrazne nižšie hodnoty. Rast svetového hospodárstva by sa mal zvoľniť z 3,5 % v minulom roku na 2,9 % v rokoch 2019 a 2020.

OECD očakáva výrazné ochladenie rastu globálneho obchodu. Rast svetovej obchodnej výmeny by sa mal spomaliť z 3,7 % v roku 2018 na 1,2 % v tomto roku, 1,6 % v roku 2020 a 2,3 % v roku 2021.

OECD zdôrazňuje, že v horizonte predikcie naďalej pretrvávajú významné negatívne riziká. Popri možnom spomalení čínskej ekonomiky sú stále najväčšou hrozbou pokračujúce obchodné spory globálneho charakteru, ako aj možné nedosiahnutie obchodnej dohody v termíne prechodného obdobia po (pravdepodobne usporiadanom) brexite.

Organizácia odhaduje, že tarifné opatrenia prijaté USA a Čínou v priebehu tohto roka (zapracované v prognóze) spôsobia zníženie globálneho rastu o 0,3 až 0,4 percentuálneho bodu v roku 2020 a 0,2 – 0,3 percentuálneho bodu v roku 2021.

V základnom scenári OECD očakáva, že rast HDP eurozóny sa spomalí z 1,9 % v roku 2018 na 1,2 % v tomto roku, 1,1 % v roku 2020 a 1,2 % v roku 2021.

Zdieľať

Aston Martin má prvé SUV. Z problémov ho má vytiahnuť Čína a ženy

Foto - Aston Martin
Foto – Aston Martin

Luxusná automobilka Aston Martin vstupuje do rastúceho segmentu športovo-úžitkových vozidiel (SUV). Od nového modelu DBX si sľubuje zlepšenie finančnej kondície, ktorá upadá od vlaňajšieho vstupu na burzu. Chce ním tiež osloviť viac žien.

Nové SUV predstavili súčasne v Los Angeles a Pekingu, keďže USA a Čína by preň mali byť kľúčovými trhmi, píšu Financial Times.

Cena DBX je 158-tisíc libier. Prichádza na trh v neľahkom období pre výrobcu.

Ako sa (ne)darí Aston Martin:

  • akcie automobilky od októbra 2018, keď ich uviedla na burzu, spadli o 80 percent;
  • tržby firmy poznačilo globálne spomalenie dopytu po autách;
  • ekonomiku ťažia náklady na prípravu novej fabriky vo Walese.

Aston Martin dúfa, že DBX osloví viac zákazníkov mimo Británie. Na ostrovoch generuje približne štvrtinu celkových tržieb.

Automobilka vkladá nádeje najmä do Číny, ktorá je najsilnejším trhom prémiových SUV. Približne polovica jej zákazníkov na čínskom trhu sú už teraz ženy.

S DBX vstupuje Aston Martin do najhorúcejšieho trhového segmentu. Silný rast predaja aj ziskovosti v ňom vykazujú konkurenti Lamborghini (model Urus) aj Maserati (model Levante).

Aston Martin plánuje výrazne zvýšiť odbyt. K súčasnému ročnému predaju zhruba 6-tisíc áut chce pridať do 5-tisíc kusov SUV, píše Reuters.

Zdieľať

Potravinárska komora Slovenska navrhuje, aby darovanie potravín po dátume minimálnej trvanlivosti zostalo na dobrovoľnej báze. Odporúča, aby novelu zákona, ktorá má zakotviť povinné darovanie potravín, pred schválením prediskutovali odborníci na bezpečnosť potravín a zdravie.

PKS síce oceňuje snahu predkladať návrhy riešení aj na také dôležité otázky, ako je plytvanie potravinami. No tvrdí, že pri zavedení povinnosti darovať charitatívnym organizáciám všetky potraviny, ktorým uplynula doba minimálnej trvanlivosti, pokiaľ sú bezpečné, vznikajú mnohé problémy.

Komora upozorňuje, že dátumom minimálnej trvanlivosti sú označené tisícky položiek. Za otázne považuje, či sú charitatívne organizácie kapacitne a technologicky na takýto krok pripravené.

„Druhá, nemenej dôležitá otázka, je bezpečnosť spotrebiteľa, najmä rizikových skupín, ako sú starší ľudia. Potravinári po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti nemôžu garantovať zachovanie typických chuťových či senzorických vlastností potravín. Otázne preto je, či príjemcovia darovaných potravín, najmä sociálne zariadenia, budú spôsobilé rozpoznať bezpečnosť potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na jej konzumáciu,“ reaguje PKS.

Viac k téme nájdete tu.

Zdieľať

Elektromobily z čínskej fabriky Tesly majú prísť na trh v januári

Tesla plánuje odštartovať dodávky elektromobilov Model 3 vyrobených v novej čínskej fabrike v januári. Je to ďalší signál, že sa približuje k masovej produkcii vozidiel na najväčšom automobilovom trhu na svete.

Tesla chce začať postupne dodávať zákazníkom elektrické sedany zo závodu v Šanghaji pred prvým dňom Čínskeho nového roka, ktorý pripadne na 25. januára, píše Bloomberg.

V októbri automobilka uviedla, že štart dodávok očakáva v prvom kvartáli 2020. Bližší termín nespresnila.

Na trh by mali ako prvé putovať vozidlá, ktoré Tesla vyrobí v úvodnej várke produkcie „vo veľkom“, nie kusy, ktoré nedávno zmontovala v menšom počte.

Čínska fabrika Tesly je prvá v krajine, ktorú celú vlastní zahraničná automobilka. Zároveň je to prvý závod Tesly mimo domovských Spojených štátov.

Pre jej šéfa Elona Muska bude rozhodujúcim testom toho, či dokáže udržať ziskovosť.

Zdieľať

OECD zvýšila prognózu rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj v budúcom roku. V roku 2019 predpokladá zvýšenie HDP o 1,2 %, na budúci rok prírastok o 1,1 %. V oboch prípadoch ide o zlepšenie o 0,1 bodu oproti prechádzajúcim odhadom.

Rast svetovej ekonomiky by mal v tomto aj v budúcom roku dosiahnuť 2,9 percenta, odhaduje OECD v novembrovej prognóze.

Išlo by o najslabšie tempo od globálnej finančnej krízy pred desiatimi rokmi.

Svetová ekonomika sa podľa OECD potýka s negatívnymi dosahmi obchodných konfliktov, slabých podnikateľských investícií a pretrvávajúcej politickej neistoty, čo zvyšuje riziko dlhodobej hospodárskej stagnácie.

Podľa OECD slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,5 percenta. V budúcom roku by sa tempo rastu HDP malo zvoľniť na 2,2 percenta.

Zdieľať

Nemecký kartelový úrad uložil automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler súhrnnú pokutu 100 miliónov eur. Podľa jeho zistení sa v rozpore so zákonom dohadovali na cenách ocele, ktorú nakupovali od dodávateľov.

Podľa úradu platili výrobcovia vozidiel ceny, na ktorých sa vopred spoločne dohodli, najmenej do roku 2016, uvádza Reuters.

V spojení v tejto veci boli v rokoch 2004 až 2013.

Vyšetrovanie prípadu trvalo tri a pol roka. Všetky tri firmy verdikt prijali.

Kto koľko zaplatí:

  • BMW uhradí 28 miliónov eur;
  • Daimler má platiť 23,5 milióna eur;
  • Volkswagen sa k výške sankcie, ktorú má uhradiť, odmietol vyjadriť.

Podľa kartelového úradu sa ceny oceľových výrobkov, na ktorých sa dohodla trojica automobiliek, podieľajú na konečnej cene vozidla menej ako 1 percentom.

Zdieľať

Štvrtkový parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti nie je uznášaniaschopný. Na programe mal aj návrh kandidáta Petra Helexu na post predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií.

Helexa je aktuálnym šéfom Slovenskej pošty a súhlasil, že vystúpi pred poslancami aj mimo oficiálneho programu výboru.

Americká obchodná komora a tri podnikateľské zväzy listom žiadali, aby Helexa verejne odpovedal na otázky o svojich plánoch a odbornosti.

Zdieľať

Následky klimatickej zmeny sú podľa verejnosti najdôležitejšia téma, ktorou by sa mali zodpovedné firmy zaoberať. V prieskume Focusu pre Business Leaders Forum prekonali ekologické témy aj popularitu podpory znevýhodnených, vzdelávania a boja proti korupcii.

Zdieľať

Spojené štáty podržali Nemecko, aby nespadlo do recesie

Američania pomohli Nemecku vyhnúť sa recesii. Nemecký vývoz do Spojených štátov napriek obchodnému napätiu zrýchlil v 3. štvrťroku medziročný rast na 7,6 percenta, v predchádzajúcom kvartáli sa zvýšil o 5,3 percenta.

Export do Číny, ktorá je najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka, v 3. štvrťroku takmer stagnoval, píše Reuters.

Spojené štáty boli vlani po Číne a Holandsku tretím najväčším odbytiskom pre nemecké výrobky. Obe krajiny si medzi sebou vymenili tovar za 177,8 miliardy eur.

Motorom nemeckej ekonomiky býva tradične vývoz, ktorému sa však prestáva dariť.

Môže za to globálne napätie vyvolané americko-čínskou obchodnou vojnou, hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zvýši dovozné clá na európske automobilky a obavy z brexitu

Nemecko sa tesne vyhlo recesii:

Nemecká ekonomika vykázala v 3. štvrťroku prekvapujúco nepatrný medzikvartálny rast o 0,1 percenta a vyhla sa tak technickej recesii.

Ťahala ju najmä domáca spotreba, výdavky štátu a stavebníctvo. Lepší výsledok než v 2. kvartáli napokon zaznamenal aj export.

Zdieľať

Google zastaví možnosť cieliť politickú reklamu na konkrétnych užívateľov podľa ich predpokladaných preferencií. Inzerenti ju budú môcť naďalej zameriavať podľa veku, pohlavia či bydliska užívateľov.

Nové pravidlá začnú platiť od budúceho týždňa v Británii, kde budú v decembri parlamentné voľby, píšu Financial Times.

V EÚ vstúpia do platnosti do konca tohto roka, v ostatných krajinách začiatkom januára 2020.

Google tiež oznámil, že bude podnikať kroky proti zjavne zavádzajúcim informáciám v politických reklamách.

V tom sa líši od Facebooku, ktorý sa nechystá overovať fakty v politickej reklame, uvádza BBC.

Politická reklama má relatívne nízky podiel na celkových príjmoch Googlu z inzercie, ktoré vlani dosiahli zhruba 116 miliárd dolárov.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať