Denník N

Prečo chce Ficova vláda zvyšovať dane a koho sa to môže dotknúť

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda v programovom vyhlásení hovorí, že chce zvýšiť aj niektoré dane.
  • Plánuje viac zdaniť vyššie príjmy, druhú a ďalšiu nehnuteľnosť, tvrdý alkohol, cigarety či hazard.
  • V texte ukazujeme, ako by sa zvýšili dane, keby sa vláda inšpirovala Ódorovými lego kockami.

Ficova vláda tento týždeň prekvapila tým, ako chce šetriť a zvyšovať niektoré dane. Už v programovom vyhlásení, o ktorom rokuje parlament, sa spomína okrem bankovej dane aj vyššie zdanenie príjmov, nehnuteľností aj spotreby.

Minister financií Ladislav Kamenický k tomu dodal, že škrtov bude oveľa viac a niektoré môžu byť aj nepríjemné. Hovorí, že zvažujú viaceré opatrenia na strane príjmov aj výdavkov, lebo musia urobiť veľký konsolidačný balíček za 2 až 2,5 miliardy eur.

Táto suma je oveľa vyššia, ako sa od vlády Roberta Fica dalo čakať na základe jeho predvolebných výrokov. Dôvodom je aj to, že vláda chce niektoré výdavky zvýšiť a Kamenický na to musí nájsť zdroje. Keby sa výdavky zachovali na tohtoročnej úrovni, na zníženie deficitu o pol percenta HDP, ktoré sľúbila vláda, by stačilo asi 650 miliónov eur.

Vieme už, že Ficov kabinet chce zvýšiť trinásty dôchodok, na čo mu nebude stačiť ani ohlásené zníženie rodičovského dôchodku. Chce tiež dotovať úroky na hypotéky, ceny energií, počíta sa s ďalšou pomocou Ukrajine aj s výdavkami na niektoré plánované investície.

Kamenický hovorí, že o konsolidácii chce hovoriť aj s Európskou komisiou. Dáva najavo, že jej názor a dodržanie jej pravidiel je pre ministerstvo financií dôležité. Poslancom finančného výboru v parlamente povedal, že Taliansko Komisiu nepočúvlo a zrátali mu to finančné trhy, keď vláde narástli úroky na pôžičky o dva percentuálne body.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ficova vláda

Ladislav Kamenický

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie