Denník N

Ekonomický newsfilter: Čo sa dá vyčítať z doterajších signálov o zvyšovaní daní

Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto - TASR
Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

zo svetovej ekonomiky naďalej prichádzajú varovné signály.

Na jednej strane americká snemovňa reprezentantov a po nej aj Senát schválili návrh o krátkodobom financovaní vlády USA, čo je prvý krok k odvráteniu hrozby, že by najsilnejšej ekonomike sveta aktuálne došli peniaze. Ani to však neznamená, že by boli problémy americkej ekonomiky, ktorá má zásadný vplyv na svetové hospodárstvo a biznis, vyriešené.

Zlých signálov je viac. V USA slabne aj dopyt a v Európe bola v septembri priemyselná produkcia eurozóny s takmer 7-percentným poklesom najnižšia od pandémie.

V tejto situácii Európska komisia predpovedá Slovensku, že budeme mať v najbližších dvoch rokoch najväčšie rozpočtové schodky v EÚ. Inými slovami, budeme sa ďalej najrýchlejšie zadlžovať.

Toto všetko nepíšeme preto, aby sme čitateľov vystrašili, ale aby sme v čase schvaľovania programu vlády Roberta Fica pripomenuli, že zodpovednosť voči krajine by mala byť jej najvyššou prioritou.

Ekonomický newsfilter nám dnes vyšiel na 1370 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Ako by sa mohli zvyšovať dane 

Hoci pred voľbami sa prakticky všetky politické strany vyhýbali téme zvyšovania daní, lepšie zorientovaným voličom bolo zrejmé, že konsolidácia verejných financií sa bude musieť udiať nielen na výdavkovej, ale aj na príjmovej strane.

Štvrtá vláda Roberta Fica už niektoré kroky avizuje otvorene a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie