Denník N

Graf dňa: EÚ doviezla najmenej plynu od invázie na Ukrajinu, ale dodávky z Ruska vzrástli

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • EÚ v júli až septembri doviezla o 9 percent menej plynu ako v predošlom kvartáli, Rusko má na dodávkach stále 15-percentný podiel. 
  • Z pôvodných štyroch ruských plynovodov do Európy sú v prevádzke len dva, dovoz ruského LNG je stabilný. 

Teplé počasie a slabnúca ekonomika spôsobili, že dovozy plynu do Európskej únie (EÚ) v treťom štvrťroku klesli na najmenší objem od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko má však aj po prudkom poklese v polovici minulého roka zhruba 15-percentný podiel na celkových dodávkach.

EÚ v treťom štvrťroku doviezla 75,3 miliardy kubických metrov plynu, čo bolo o 9 percent menej ako v predošlých troch mesiacoch, ukazuje Graf dňa z dát inštitútu Breugel. Dovoz z Ruska vzrástol o viac ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Európska únia

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Plynová kríza

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie