Denník N

Čínu sme podcenili ešte viac ako Rusko, hovorí vplyvný nemecký politik, ktorého dal Peking na sankčný zoznam

Nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer, ktorý je šéfom Delegácie pre vzťahy s Čínou. Foto - archív Reinhard Bütikofer
Nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer, ktorý je šéfom Delegácie pre vzťahy s Čínou. Foto – archív Reinhard Bütikofer

Čína podniká u nás, ale my nemôžeme podnikať u nich. Merkelová bola naivná, tvrdí europoslanec, na ktorého Peking uvalil sankcie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer je šéfom Delegácie Európskeho parlamentu pre Čínu, ale komunistický režim v Pekingu kritizuje za porušovanie ľudských práv, otrockú prácu aj vyciciavanie európskych firiem.

„Dovolili sme sa stať obeťou nedorozumenia, že autoritárskemu režimu môžete dať kontrolu nad svojimi ekonomickými záujmami bez toho, aby ste zaplatili cenu,“ hovorí Bütikofer v rozhovore pre Denník N. Tvrdí však, že Čínu sme podcenili ešte viac ako Rusko.

Keď sa o niekom povie, že je na sankčnom zozname, väčšinou si predstavíme oligarchu, zločinca alebo diktátora. Pred dvoma rokmi ste sa na čínskom sankčnom zozname ocitli vy. Prečo vás tam Čína zaradila?

Z čínskej strany som nikdy oficiálne nepočul žiadny dôvod. Môžem sa spoľahnúť len na propagandu niektorých najnacionalistickejších médií v Číne. Moje hodnotenie je však také, že som bol sankcionovaný z viacerých dôvodov. Či už za moju podporu demokratického hnutia v Hongkongu, alebo podporu etnickej skupiny Ujgurov v provincii Sin-ťiang proti zverstvám, ktoré čínska komunistická strana pácha v západnej časti Číny.

Tiež to mohlo byť pre môj nesúhlas s expanziou Číny voči susedným krajinám okolo Juhočínskeho mora alebo Taiwanu. Kým my na Západe trestáme zločincov, v Číne zjavne trestajú obhajcov ľudských práv.

Možno jedným z dôvodov, prečo vás Číňania sankcionovali, bol aj váš nesúhlas s Komplexnou obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Čínou, ktorá však stále nie je podpísaná Európskym parlamentom. Ste vedúcim delegácie pre vzťahy s Čínou. Čo je zlé na tejto dohode?

V niektorých článkoch v médiách sa skutočne spomínalo, že svoju úlohu mohol zohrať aj môj odpor voči tejto dohode. S odstupom času by som povedal, že Európa by mala byť nesmierne vďačná, že Európsky parlament túto dohodu zastavil.

Neposkytuje európskym podnikom v Číne žiadnu ochranu pred zasahovaním tamojšieho politického vedenia do ich obchodných aktivít. A ak bola neúplná a nedostatočná, keď sa o nej rokovalo v roku 2020, dnes je ešte menej adekvátna. Vďaka novým čínskym zákonom je podnikanie západných firiem ešte riskantnejšie a zložitejšie.

Napríklad si zoberte ich zákony o ochrane údajov a legislatívu proti špionáži. Zjednodušene povedané, ak sa dnes ako európska firma v Číne venujete bežnému auditu, jednou nohou ste už vo väzení, môžu vás obviniť zo špionáže. Dohoda mala možno niekoľko ekonomických výhod pre niektoré veľké korporácie, ale celkovo by to nebolo prospešné pre európske hospodárstvo. Číňania sa neotvorili tam, kde sme potrebovali, aby to urobili, a otvorili sa tam, kde si Číňania boli celkom istí, že trh už aj tak ovládli.

Čo presne myslíte pod tým, keď hovoríte, že zástupcovia európskych firiem by sa v Číne mohli ocitnúť jednou nohou v base?

Korporácie, keď

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Čína a Taiwan

Európska únia

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie