Denník N

Firemný newsfilter: Bicyklový podnik s parádnymi ziskami, Slovnaft stráca český trh a prísľuby aj hrozby novej vlády

Vývoj bicyklov vo firme Kellys Bicycles. Foto - Kellys Bicycles
Vývoj bicyklov vo firme Kellys Bicycles. Foto – Kellys Bicycles

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vlaňajší reštart domácich zbrojoviek vyvolaný zvýšeným dopytom po zbraniach aj strelive z Ukrajiny by mohol pokračovať aj po prvých personálnych zmenách novej vlády v kľúčových štátnych zbrojárskych podnikoch.

Do vedenia Leteckých opravovní Trenčín a skupiny DMD dosadil minister obrany Robert Kaliňák ľudí, ktorí v manažérskych funkciách pôsobili aj za éry predchádzajúceho ministra Jaroslava Naďa a jeho nástupcu z úradníckej vlády Martina Sklenára. Vtedy bola podpora vyzbrojovania Ukrajiny veľmi vysoká. Opravovne povedie Juraj Lauš a DMD Miroslav Sim.

Kritickejšie slovenské média sa dostávajú pod silnejší tlak politikov. Premiér Robert Fico vyhlásil vojnu najväčšej domácej televízii Markíza. Nevyhráža sa jej iba zamedzením prístupu jej novinárov na úrad vlády, podobne ako ďalším trom podľa neho tiež nepriateľským médiám Sme, Aktualitám a Denníku N, ale navyše chce prešetrovať aj staršie príjmy televízie z reklamy od štátnych podnikov a inštitúcií. Zamedzovať médiám prístup k informáciám však je nezákonné a ide to aj proti pravidlám EÚ.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Rodinný výrobca bicyklov Kellys Bicycles výborne zarába a už verí v pokorenie stomiliónových ročných tržieb

Domáci výrobca bicyklov Kellys Bicycles piešťanskej rodiny Divincovcov a ich dvoch taiwanských partnerov Wu Gwo-Minga a CHih-Heng Chena vlani zvýšil zisk na zhruba 4,8 milióna eur a tržby mu narástli o viac ako štvrtinu na takmer 47 miliónov eur. Upozornil na to Trend.

Podnik úspešne prešiel obdobím covidu, energetickou krízou aj vojnou na Ukrajine. Dohromady za roky 2020 až 2022 zarobil v čistom až skoro 13 miliónov eur. Počas posledného predkrízového roku 2019 pritom jeho profit činil iba necelý milión eur.

Aktuálne firma zamestnáva až 180 ľudí.

Ako sa to podarilo:

  • Počas covidových karantén začalo viac ľudí bicyklovať a dopyt po nich sa výrazne zvýšil. Dodnes sa slovenskej spoločnosti podarilo vyrobiť a predať viac ako dva milióny bicyklov.
  • Firma ustála aj problém s covidovým nedostatkom dielov. Výrazne sa predzásobovala, aj keď ju to načas finančne zaťažovalo.
  • Firmu prevzala už mladšia generácia Divincovcov, ktorí sú v zahraničnej expanzii odvážnejší ako ich rodičia. Ich bicykle smerujú už do viac ako tridsiatich krajín sveta.
  • Podnik zvláda aj rýchly nástup elektrobicyklov. Na tento segment nasmerovali takmer celý svoj výskumný a vývojový potenciál už pred niekoľkými rokmi.
Bicykle značky Kellys. Foto – Kellys Bicycles

Nový cieľ: Nový líder firmy Michal Divinec chce firmu posunúť časom až na obrat sto miliónov eur a dosiahnuť zisk desať miliónov eur tri roky po sebe.


2. Slovnaft stráca od decembra český trh, pretože neruskej ropy spracováva stále málo

Od piateho decembra začne platiť ďalšia časť protiruských sankcií. Po tomto termíne už nebude môcť bratislavský Slovnaft predávať pohonné látky z ruskej ropy do Česka. Predávať ich bude môcť už iba doma na Slovensku a na Ukrajine.

Proexportne zameranej rafinérii, ktorá doma predáva iba tretinu vyrobených palív, tak hrozí strata doteraz veľmi dôležitého českého trhu. Cez svoj komentár v Hospodárskych novinách na to upozornil jej šéf Oszkár Világi.

Prečo sa Slovnaft obáva o svoje české pozície:

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Obchod

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie