Centrála MOL v Budapešti rozčuľuje obyvateľov aj odborníkov. Okolo nej sa však rozvíja zaujímavá moderná štvrť

V hlavnom meste Maďarska sa dlho nemohli stavať budovy, ktoré by boli vyššie než parlament. Vplyvný rafinérsky koncern MOL však pri výstavbe svojho sídla tieto pravidlá obišiel.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Sme na vrchole najvyššej budovy mesta, ktorú obklopuje novovznikajúca moderná štvrť. Zo strechy máme pôsobivé výhľady na všetky dominanty metropoly a pod nami pokojne plynie Dunaj.
Možno vás predstavivosť zaviedla do bratislavskej Eurovea Tower. My sa však nachádzame v centrále rafinérskeho koncernu MOL v Budapešti. S výškou 143 metrov ju delí od toho, aby bola skutočným mrakodrapom, len sedem metrov. Pochádza z dielne legendárneho architektonického ateliéru Foster + Partners a pôsobí impozantne, no jej výstavbu sprevádzali aj hlasné protesty.
Vztýčený prostredník Budapešti
Mrakodrapy (aj keď MOL Campus technicky nie je mrakodrap) sú už od svojho počiatku symbolom ekonomickej sily. Tú nadnárodná skupina MOL nepochybne má. S burzovou hodnotou šesť miliárd dolárov jej patrí druhé miesto v rebríčku najcennejších firiem v Maďarsku.
Kedysi štátna firma má aj dnes viaceré prepojenia na autority. Ešte v roku 2018 bol najväčším podielnikom maďarský štát, keď ovládal štvrtinu akcií. Tie vláda postupne darovala späť MOL-u