Denník N

Ekonomický newsfilter: Ratingová agentúra S&P je so Slovenskom zatiaľ trpezlivá, čaká na plán zníženia deficitu

Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto - TASR
Minister financií Ladislav Kamenický. Archívne foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ostro sledované prvé prehodnocovanie slovenského ratingu po voľbách so strany agentúry S&P Global neprinieslo žiadnu zmenu. Nie je to prekvapujúce, pretože o fiškálnych zámeroch novej vlády sa toho okrem prísľubu, že verejné financie bude ozdravovať len tempom, ktoré jej prikazujú domáce a európske pravidlá, veľa nevie.

S&P očakáva, že najneskôr v prvých mesiacoch roka budú rozpočtové ciele vlády už jasné. Už teraz však predpokladá, že za tri roky klesne deficit verejných financií z odhadovaných 5,5 percenta hrubého domáceho produktu na 3,7, potom by si Slovensko malo svoje hodnotenie udržať. To nie je žiadna drastická konsolidácia, ktorú by vláda Smeru nezvládla.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má necelých 1300 slov, na jeho prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. S&P zatiaľ nebije na poplach

V prvej ratingovej skúške po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica Slovensko obstálo – agentúra S&P Global nechala jeho hodnotenie nezmenené so stabilným výhľadom. Neznamená to, že Smer a jeho koaliční partneri majú voľnú ruku. Agentúra im predpísala aj orientačné rozpočtové ciele, ale tie nie sú vôbec drastické.

Jedna z troch najväčších svetových ratingových agentúr v piatok nechala Slovensku známku A+, čo je na jej stupnici

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie