Denník N

Hoci sa rating krajiny nezhoršil, investori očakávajú zásadné ozdravenie rozpočtu, hovorí Štefan Kišš z PS (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hoci si štát zachoval doterajšie ratingové hodnotenie, investori očakávajú od vlády plán na zlepšenie hospodárenia, hovorí poslanec Progresívneho Slovenska Štefan Kišš. Najbližší dôležitý míľnik je podľa neho schválenie rozpočtu na budúci rok, aby sme sa vyhli rozpočtovému provizóriu. Nebola by to dobrá správa ani pre občanov, ani pre finančné trhy, hovorí Kišš, ktorý predtým viedol Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

O pláne zvýšiť 13. dôchodky na úkor mimovládok si myslí, že vláda už od neho začína cúvať. „Reakcia bola dostatočne silná na to, že sa toho zľakli a takým smerom nepôjdu,“ hovorí Kišš.

V rozhovore ešte vraví:

 • čo je dobré a čo nie v programovom vyhlásení vlády;
 • ako číta zámer vlády meniť dôchodkový systém vrátane druhého piliera;
 • či by podporil zrušenie rodičovského dôchodku;
 • prečo nie je dobrý nápad stavať diaľnice formou PPP projektov.

Čo robí minister financií Ladislav Kamenický dobre?

To neviem, to ukážu najbližšie kroky. Dobrým krokom by bolo, keby predstavil dôveryhodný konsolidačný plán na horizonte volebného obdobia, ktorý by stabilizoval verejné financie.

Kamenický zatiaľ nerobil personálne zmeny na ministerstve. Výnimkou sú posty štátnych tajomníkov, ktorými sa stali Radovan Majerský a Daniela Klučková, teda vaši bývalí kolegovia. Čo na to hovoríte?

Je dobrá správa, že na rozdiel od iných rezortov na ministerstve financií zatiaľ nenastali zásadnejšie výmeny na kľúčových úradníckych postoch. Zdôrazňujem úradníckych, pretože je normálne, že sa vymenia štátni tajomníci, prípadne generálny tajomník služobného úradu. Ale tá nižšia úroveň by mala byť profesionálna štátna správa a tam sa zatiaľ zmeny neudiali. Ja som aj pánovi ministrovi na finančnom výbore poprial, aby mu to ostalo,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

  Progresívne Slovensko

  Rozhovory

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie