Denník N

Graf dňa: Slovensko si už požičalo najviac od prvého covidového roku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • V prvej aukcii dlhopisov po návrate Fica si Slovensko požičalo skoro pol miliardy za menší úrok ako pred mesiacom.
 • Celkovo si v tomto roku štát požičal viac ako 10 miliárd eur, v roku 2024 to podľa šéfa štátnej dlhovej agentúry môže byť podobná suma.

V prvom predaji dlhopisov po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica si štát požičal necelú polmiliardu eur. Celkovo investorom v tomto roku predal najviac dlhu od prvého roka pandémie.

Pondelkové aukcie zvýšili celkovú sumu, ktorú si v tomto roku vláda požičala na 10,4 miliardy eur, ukazuje Graf dňa. Je to najviac od roku 2020, keď nástup covidovej pandémie poslal ekonomiku do recesie a štát mal miliardové výdavky na očkovanie či pomoc firmám, aby nerušili pracovné miesta. Na december už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie