Denník N

Ekonomický newsfilter: Trhy zatiaľ Ficovmu kľučkovaniu veria

Robert Fico počas tlačovej besedy 1. októbra, keď tlieskal Alexovi Kováčovi. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico počas tlačovej besedy 1. októbra, keď tlieskal Alexovi Kováčovi. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

akákoľvek horúca môže byť politická situácia na Slovensku, nevyrovná sa hrozbám z klimatickej krízy, ktoré zatiaľ málokto berie vážne. Pre ľudstvo pritom znamenajú obrovskú existenčnú neistotu.

Správa zo včerajška hovorí, že globálna teplota zrejme po prvý raz presiahla priemernú úroveň obdobia pred industrializáciou o dva stupne Celzia. Podľa predbežných údajov klimatickej služby EÚ Copernicus sa to stalo v piatok. „Ide o zarážajúcu pripomienku, že klíma sa posúva do neprebádaných vôd,“ napísal denník The Washington Post.

Udržať oteplenie klímy pod dvomi stupňami je jedným z cieľov Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Lenže pri súčasných opatreniach by sa Zem do roku 2100 pravdepodobne oteplila o 2,9 stupňa oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou, uvádza správa OSN pred klimatickým samitom Cop28, ktorý sa začne na budúci týždeň v Spojených arabských emirátoch.

Dnes pre vás Ekonomický newsfilter pripravili Oliver Brunovský a Marek Legéň. Má 1300 slov, na jeho prečítanie potrebujete 5 a pol minúty.


1. Úspešne sme si požičali ďalšiu takmer polmiliardu, zadlžovanie je oveľa drahšie ako prednedávnom 

Slovensko si včera v ďalšej aukcii dlhopisov požičiavalo peniaze na finančných trhoch. Išlo o prvú ponuku investorom po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica, prostredníctvom štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (Ardal) sme si požičali celkovo 471,5 milióna eur s lehotou splatnosti od 4 do 12 rokov.

Prečo je to dôležité: 

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie