Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Vyšla kniha pre informovaných a odhodlaných. Vrelo odporúčam

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií

V týchto dňoch vychádza v slovenčine kniha Sergeja Gurijeva a Daniela Treismana Spin diktátori s podtitulom Ako sa v 21. storočí mení tvár tyranie. Táto kniha je pozoruhodná sama osebe, New Yorker ju označil za knihu roka a Financial Times za najlepšiu knihu roka o politike.

Na Slovensku je však v týchto dňoch ešte aj mimoriadne aktuálna, pretože hrozba „spin diktatúry“ je u nás taká vysoká ako nikdy predtým.

Gurijev a Treisman rozlišujú medzi diktátormi strachu a teroru, akými boli napríklad Hitler, Stalin, Mao, dnes sú nimi severokórejský líder Kim Čong Un, čínsky prezident Si Ťin-pching či saudský korunný princ Muhammad bin Salmán (MBS).

Za typických spin diktátorov považujú zase tureckého prezidenta Erdogana, maďarského premiéra Orbána, ale aj bývalých vodcov Kazachstanu a Singapuru Nazarbajeva a Lee Kuan Yewa.

Kým tých prvých nazývajú tyranmi 20. storočia, tých druhých volajú novými a zdokonalenými spin diktátormi.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie