Denník N

Nový stavebný zákon by zjednodušil aj stavbu rodinného domu, ale detaily nie sú dotiahnuté, hovorí projektant

Ilustračné foto - tasr
Ilustračné foto – tasr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová vláda chce odložiť účinnosť dôležitej reformy, ktorá mala od apríla budúceho roka urýchliť vydávanie stavebných povolení. Nové pravidlá sú podľa nej nevykonateľné, treba ich opraviť a zatiaľ urobiť niekoľko rýchlych zmien v zákone, ktorý platí dnes.

Podľa projektanta stavieb dopravnej infraštruktúry Františka Brliťa sa nová vláda rozhodla správne, pretože stavebná legislatíva naozaj nie je dotiahnutá.

Na jednej strane sa v nej píše, že sa majú spojiť tri dôležité konania, ale podľa Brliťa chýbajú detaily o tom, ako má takéto jedno veľké konanie vyzerať.

Napríklad keď sa dnes projektuje diaľnica, najskôr sa posudzujú vplyvy na prírodu, v územnom konaní sa potom rozhoduje, kadiaľ cesta povedie, a napokon sa v stavebnom konaní ešte riešia technické detaily. Pre každý z týchto stupňov prípravy, ktoré sa majú spojiť v jedno, sa dnes robí iná dokumentácia.

Ibaže „nový zákon len píše, že stavba sa povoľuje jednostupňovo, a to na základe stavebného zámeru. Ale o aký stavebný zámer má ísť, v akej podrobnosti?“ pýta sa Brliť.

V rozhovore vysvetľuje aj:

  • čo by nový zákon znamenal pre bežného človeka, ktorý si ide stavať rodinný dom;
  • prečo je dôležité, že pre novú legislatívu nemáme ani len informačný systém;
  • ako zabrániť šikanovaniu na stavebných úradoch.

V apríli 2024 mala začať platiť veľká zmena v stavebných zákonoch, ale nová vláda ju chce odsunúť a dopracovať, lebo je nevykonateľná. Súhlasíte?

Áno, očakával to každý relevantný odborník v brandži, hlavne v tej, ktorá sa sústredí na povoľovanie veľkých stavieb, ako sú diaľnice. Tie sú trochu náročnejšie na povoľovanie než rodinné domy.

Foto – Cemos, František Brliť

Zostaňme pri menších stavbách. Vidíte v zákone zmeny, ktoré by bežnému občanovi uľahčili napríklad stavbu domu a zároveň neohrozili práva ostatných?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Doprava

Reality

Rozhovory

Ekonomika

Teraz najčítanejšie