Denník N

Rodinné stavebné sporenie, ktoré malo zvýhodniť zosobášených, chce nová vláda zrušiť

Kamaráti a rodiny v Španielsku trávia veľa času spolu a vonku. Foto – archív Kristiny Böhmer
Kamaráti a rodiny v Španielsku trávia veľa času spolu a vonku. Foto – archív Kristiny Böhmer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rodinné stavebné sporenie, ktoré schválila bývalá koalícia, môže Ficova vláda zrušiť skôr, než začne platiť.
  • Takýto krok navrhla už úradnícka vláda, podľa ktorej sú nové podmienky pre získanie štátnej prémie diskriminačné, lebo zvýhodňujú zosobášené páry s deťmi.

Nové pravidlá stavebného sporenia, ktoré mali zvýhodniť zosobášené páry s deťmi, zrejme vôbec nezačnú platiť. Zmeny, ktoré v júni počas divokého schvaľovania pretlačilo hnutie OĽaNO, navrhla zrušiť už Ódorova vláda. A vyzerá to tak, že ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického sa s tým stotožňuje.

Riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma hovorí, že sa stretol s predstaviteľmi ministerstva a hovorili o podpore stavebného sporenia. „Celé rodinné stavebné sporenie chce (ministerstvo) zrušiť ešte pred jeho vstupom do platnosti a v januári znovu spustiť diskusie o tom, ako pokračovať v rozvoji stavebného sporenia,“ hovorí. Inštitút sa snaží o to, aby boli výhody pre zosobášené páry s deťmi zachované, zbieral pre to aj podpisy od ľudí.

Prečo sú schválené zmeny, ktoré majú platiť od nového roka, problematické: podľa úradníckej vlády sú diskriminačné, na čo upozornili vo svojich pripomienkach ešte v októbri aj ministerstvo vnútra či práce. Znevýhodňujú napríklad rodiny s jedným rodičom, nezosobášené alebo bezdetné páry či seniorov.

Aké pravidlá platia ešte do konca tohto roka: aktuálne môžu stavebnú prémiu dostať len ľudia s hrubým príjmom na úrovni maximálne 1,3-násobku priemernej mzdy v hospodárstve.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie