Denník N

Nové pravidlá platenia za teplo majú pomôcť ľuďom, ktorí nedobrovoľne vykurujú susedov

Foto - Adobestock
Foto – Adobestock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obyvatelia bytových domov mávajú rôzne názory na to, ako by si medzi sebou mali rozdeliť účty za teplo. V tejto vykurovacej sezóne sa prvýkrát použije nový výpočet, ktorý by mal zvýhodniť niektoré domácnosti s vyššou spotrebou. Tá môže byť spôsobená tým, že majú napríklad rohový byt alebo susedov, ktorí extrémne šetria.

Stáva sa totiž, že teplo uniká do vedľajších nevykurovaných bytov, v dôsledku čoho sú potom rozdiely vo vyúčtovaní medzi vlastníkmi enormné. Aj tomu by mala zamedziť nová vyhláška, ktorá určuje, že rozdiel v sume medzi tým, kto platí najmenej, a tým, kto platí najviac, by mal byť maximálne 2,5-násobný.

„Odhadujeme, že 60 až 70 percent bytoviek toto kritérium nesplní,“ hovorí Anna Krajčiová, výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku. Účet za teplo sa potom bude musieť rozpočítať nanovo, pokiaľ sa medzi vlastníkmi nedosiahne kritérium 2,5-násobku.

Zmeny v zákone platia už v tomto roku a bytovky sa im museli prispôsobiť do konca júna. Keďže sa však vykurovacia sezóna začína až teraz, prvýkrát sa pretavia do praxe vo vyúčtovaní v máji 2024.

Ako sa hľadal optimálny model

Neexistuje jedno riešenie, ktoré by bolo rovnako spravodlivé pre všetkých. Do rovnice vstupuje mnoho premenných, niekto má rohový byt, niekto na najvyššom poschodí, niekto zas na prízemí. Teplo medzi bytmi prestupuje a časť z neho sa stráca.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie