Denník N

Zelený newsfilter: Šanca na udržanie otepľovania do 1,5 stupňa je v najlepšom prípade 14-percentná

Ilustrácia – T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Zelenom newsfiltri zámerne venujeme viac priestoru riešeniam problémov životného prostredia než katastrofickým správam.

Nové údaje z prístrojov, ktoré sledujú stav Zeme, sú však natoľko vážne, že sa nedajú ignorovať – podrobne o nich píšeme v prvom bode tohto vydania.

Týkajú sa aj každého obyvateľa Slovenska. Pred kolapsom ekosystémov nás totiž neochránia ani zatvorené hranice.

Dobrá správa je, že nádej na odvrátenie najhorších dôsledkov – nedostatku potravín, pitnej vody a vzniku masových migračných vĺn – stále žije. Vedci opakovane pripomínajú, že nikdy doteraz sme nemali v rukách toľko možností, ako katastrofické scenáre odvrátiť.

A vyhliadky mohli byť ešte horšie. V čase prijatia Parížškej dohody mali globálne emisie narásť o 16 percent do roku 2030, no dnes sa predpokladá nárast „len“ o 3 percentá. Na zastavenie globálneho otepľovania sa však musí množstvo produkovaných skleníkových plynov znižovať.

Zelený newsfilter má 1 330 slov a prečítate ho za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Čo by ste mali vedieť o stave jedinej planéty, na ktorej sa momentálne dá žiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Počasie

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie