Denník N

Biznis vyhral nad obozretnosťou. Čo vyplýva z drámy v OpenAI

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V najvýznamnejšej vývojárskej firme na umelú inteligenciu sa od piatka trikrát vymenil riaditeľ. Dnes je ním ten istý človek, ktorý pred piatimi dňami nečakane dostal výpoveď, Sam Altman.

Aj keď sa vrátil, OpenAI už nemusí byť tým, čím bývala – firmou s jednotným tímom, ktorý má misiu vytvoriť bezpečnú a prínosnú umelú inteligenciu pre všetkých.

Altman nakrátko prišiel o prácu pri pokuse o prevrat, ktorý zorganizovali jeho kolegovia. Tí sa obávali o bezpečnosť systémov, od ktorých závisia tisíce startupov, a jej bezplatný chatbot ChatGPT používajú milióny ľudí.

Konflikt mohol vyústiť likvidáciou OpenAI alebo aj prevzatím tímu OpenAI najväčším investorom Microsoftom.

Pôvodný šéf sa však nakoniec do firmy vrátil, pretože sa ukázalo, že držal kolektív pohromade. Väčšina zamestnancov sa postavila za Altmana a vyhrážala sa odchodom. Sympatie kolegov získal zrejme aj preto, že vedenie firmy dôvody na vyhodenie človeka, ktorý sa stal tvárou vývoja umelej inteligencie, dobre nevysvetlilo. Líder opozície proti Altmanovi Ilya Sutskever dokonca v nedeľu svoje kroky oľutoval.

Na povrch tak vyplávala unikátna vlastnosť firiem (nielen) v IT biznise, kde sú ľudské zdroje všetkým – že zamestnanci dokážu zmeniť rozhodnutie vedenia aj bez odborov.

Sam Altman, riaditeľ spoločnosti OpenAI. Foto – TASR/AP

Tri poučenia z neprehľadných udalostí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Technológie

Umelá inteligencia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie