Denník N

Taraba aj prezidentka poletia na svetovú klimatickú konferenciu. Každý zvlášť

Minister životného prostredia Tomáš Taraba a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto a koláž - N
Minister životného prostredia Tomáš Taraba a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto a koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Svetová klimatická konferencia sa koná každý rok pod hlavičkou Organizácie Spojených národov.
  • Prvé dni sú venované vystúpeniam hláv štátov a ich splnomocnencov. Za Slovensko vystúpi s prejavom prezidentka Zuzana Čaputová.
  • Potom nasledujú dva týždne vyhodnocovania najnovších vedeckých správ o klíme a doterajších opatrení.
  • Na záver vyjednávači dohodujú znenie záverečnej deklarácie.

Rozšírené o 12:50 o stanovisko kancelárie prezidentky a status ministra životného prostredia.

Tomáš Taraba môže Slovensku vyrobiť hanbu napríklad tým, že by sa stretol so zástupcami z nedemokratických krajín alebo sa postavil za znečisťujúci priemysel. Myslia si to ľudia, ktorí budú členmi slovenskej delegácie na klimatickej konferencii v Dubaji. Na ministrov príkaz sa vraj ministerská delegácia scvrkla na minimum.

Každoročná klimatická konferencia Organizácie Spojených národov, označovaná skratkou COP28, sa začína budúci týždeň.

Zástupcovia z dvoch stoviek štátov na nej zhodnotia postup v boji s klimatickou krízou a prípadne odsúhlasia nové ciele. Tohtoročná COP je výnimočná tým, že sa koná počas zatiaľ najhorúcejšieho roka od začiatku meraní priemernej svetovej teploty. A je jasné, že napriek doteraz prijatým opatreniam bude ešte teplejšie.

V úvodných dňoch vystúpi na konferencii s prejavom aj prezidentka Zuzana Čaputová. Do Dubaja poletí a vráti sa odtiaľ vládnym špeciálom. O niekoľko dní nato by mal priletieť minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) – podľa jeho tlačového odboru komerčnou leteckou linkou.

Televízne štáby na konferencii COP26, ktorá sa konala v roku 2021 v Glasgowe. Foto N – Tomáš Grečko

Na otázku, aký bude mať minister program a s kým sa v Dubaji stretne, tlačový odbor neodpovedal. Denník N však na základe rozhovorov s členmi slovenskej delegácie v tomto texte opisuje, čo sa bude na konferencii diať a ako by do toho mohol Taraba zasiahnuť. Ľudia, s ktorými sme hovorili, nám poskytli vyjadrenia len pod podmienkou anonymity.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie