Denník N

Skrachoval developer, ktorý dlhuje Petržalke milióny za Slnečnice. Cresco sľubuje, že ich zaňho zaplatí

Slnečnice. Vizualizácia – Cresco Real Estate
Slnečnice. Vizualizácia – Cresco Real Estate

(AKTUALIZOVANÉ o vyjadrenie finančnej správy) Starosta bratislavskej Petržalky obviňuje developerov Slnečníc z účelového postupu, ktorý ohrozuje milióny pre mestskú časť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obrovský developerský projekt Slnečnice zásadne pretvoril okraj bratislavskej Petržalky neďaleko hraníc s Rakúskom. Po úspešnom pilotnom projekte s pár rodinnými domami a bytovkami sa rozrástol na veľkú modernú štvrť.

Miestny úrad sa však teraz obáva, či uvidí všetky peniaze z poplatku za rozvoj tohto projektu.

Starosta najväčšej bratislavskej mestskej časti Ján Hrčka upozornil, že firma Eltraco, ktorá bola na začiatku projektu, je insolventná. Má obavy, že Petržalka preto nedostane milióny eur, ktoré samospráve patria.

Cyperská schránka a významný bratislavský developer

Starosta Petržalky Hrčka na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve oznámil, že ide o viac ako štyri milióny eur. Súčasný developer Cresco Real Estate rýchlo reagoval, že prevzal záväzky za pôvodného developera a celú sumu zaplatí.

Hrčka však upozorňuje, že samospráva sa dostáva do nevýhodnej pozície a nemá na peniaze taký dosah, ako by mala pri pôvodnom developerovi – prekáža mu predovšetkým to, že developer vôbec nemusí rokovať s mestskou časťou a termínoch a splátkach. Viní developerov Slnečníc z účelového postupu.

„Vyčistili firmu, ktorá mala povinnosť, a oznámili nám, že to budú platiť dobrovoľne, ale podľa toho, ako budú mať možnosti, ako im to bude umožňovať situácia,“ hovorí Hrčka.

Developer, naopak, hovorí, že je ochotný všetko zaplatiť, len má problémy dohodnúť sa so starostom a ten vraj zdržiava kolaudácie.

Petržalka zrejme narazila na dieru v zákone, ktorý v roku 2016 schválila druhá vláda Smeru.

Povedzme si najskôr, kto je kto v tomto developerskom príbehu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie