Denník N

Tesco na Slovensku končí s dcérskou sieťou Žabka. Aspoň časť jej prevádzok nahradí iným konceptom

Predajne Žabka Tesco rozbiehalo na Slovensku iba pred troma rokmi, no teraz ich ruší. Foto - Tesco Stores SR
Predajne Žabka Tesco rozbiehalo na Slovensku iba pred troma rokmi, no teraz ich ruší. Foto – Tesco Stores SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Britské Tesco má na Slovensku okrem vlastných obchodov aj franchisingovú sieť Žabka, ktorú prenajíma iným podnikateľom.
  • Tú teraz ruší a pokračovať s ňou bude len v susednom Česku.
  • Dochádza k tomu po tom, čo tunajšia Žabka kopila čoraz väčšie straty. Tesco zmenu odôvodňuje uprednostnením inej stratégie rastu.
  • Väčšina slovenských Žabiek sa zmení na koncept Tesco Expres, ktorý si plne riadi iba samotný reťazec.

Franchising je obchodný model, pri ktorom úspešný obchodník prenajíma svoju značku za odplatu aj iným menším podnikateľom. Ich predajne vybaví jednotným dizajnom, dodáva im tovar a zabezpečuje pre ne aj spoločný marketing. Na Slovensku sa tak napríklad úspešne rozširujú reštaurácie amerického McDonald’s. Na franchisingu stojí aj tunajšia sieť menších obchodov britského Tesca Žabka, ktorú sem reťazec začal šíriť pred troma rokmi z Česka. No v slovenskom Tescu táto sieť dlho nevydržala.

Tesco Denníku E potvrdilo, že slovenskú Žabku ruší. Len dnes ráno o tom informovalo aj všetkých držiteľov franchisingovej licencie.

So Žabkou pokračuje iba v Česku, kde je táto sieť podstatne silnejšia – má tam vyše 130 predajní. Na Slovensku je iba 29 Žabiek – hlavne v Bratislave a okolí, ale aj v ďalších krajských mestách západného Slovenska a aj v Žiline.

Ako Tesco vyrieši koniec slovenskej Žabky

  • Franchisingových partnerov Žabky Tesco informovalo, že

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Obchod

Ekonomika

Teraz najčítanejšie