Denník N

Veľký developer aj mimovládka súhlasia s Rážom, že stavebnú reformu treba odložiť (anketa)

Ilustračné foto - tasr
Ilustračné foto – tasr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nový stavebný zákon naozaj nie je dotiahnutý a vláda má pravdu, keď chce jeho účinnosť odložiť. Zhodujú sa na tom viacerí zástupcovia biznisu aj mimovládka Via Iuris.

Stavebná reforma, ktorá by mala najmä urýchliť výstavbu, má byť účinná od apríla, ale predchádzajúca koalícia nedoriešila dôležité detaily, takže v praxi by nastal podľa niektorých odborníkov kolaps.

„Reálne najväčšia časť stavebnej agendy by podľa novej legislatívy spadala pod rezort životného prostredia, ktorému však na to nevyčlenili žiadne peniaze a nenavýšili personálne kapacity,“ hovorí v ankete Denníka E Ivana Figuli, právnička spolupracujúca s Via Iuris.

Keďže neboli predložené všetky vykonávacie vyhlášky, už nie je dosť času na pripomienkové konanie tak, aby zákony mohli platiť od apríla, hovorí Daniel Suchý, hovorca J&T Real Estate.

Podľa niektorých ľudí z biznisu sa však nemusí odložiť účinnosť všetkých zmien, ale iba problematických častí. Šéf zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik je ešte väčším optimistom. Myslí si, že reforma sa do apríla stíha.

Minister dopravy Jozef Ráž chce účinnosť zmien odložiť a zaviesť dočasné zmeny, ktoré by mali urýchliť stavebné konania. Odborníkov sme sa v ankete pýtali aj na to, aké zmeny sa dajú uskutočniť v tomto prechodnom období.

V ankete odpovedajú:

  • Daniel Suchý, hovorca J&T Real Estate
  • Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR
  • Ivana Figuli, právnička spolupracujúca s Via Iuris
  • Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska
  • Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja
  • Lenka Antalová Plavuchová, námestníčka primátora mesta Bratislava
  • Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko

1. Súhlasíte s tvrdením, že nová legislatíva sa nedá uviesť do praxe od apríla?

Daniel Suchý, hovorca J&T Real Estate

Účinnosť zákonov je potrebné posunúť. Doteraz neboli predložené do pripomienkovania všetky vykonávacie vyhlášky, najmä tie týkajúce sa výstavby, a teda by ani nebolo reálne stihnúť riadne pripomienkovacie konanie tak, aby zákony mohli platiť od apríla 2024. Taktiež doteraz nebol zverejnený informačný systém a nie sú o ňom známe žiadne podrobnosti, čo tiež vyvoláva určité pochybnosti o jeho včasnej funkčnosti. Dôležité bude, ak príde k odsunutiu účinnosti novej legislatívy, aby sa nezabudlo aj na posunutie účinnosti ďalších desiatok zákonov, ktoré sa ňou menia, aby nedošlo k úplnému zablokovaniu stavebných a územnoplánovacích procesov.

V samotných schválených zákonoch vnímame pozitívne zmeny, najmä zrýchlenie a spružnenie neúnosne dlhých konaní, ale vnímame aj nedostatky, ktoré je možné odstrániť.

Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR

S novou stavebnou legislatívou sa spájajú očakávania zrýchlenia procesov povoľovania. Takto nastavenú reformu vítajú architekti, projektanti aj stavbári.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Firmy

Jozef Ráž

Ekonomika

Teraz najčítanejšie