Denník N

Niektorí ľudia si dlhopis zamieňajú s termínovaným vkladom, hovorí finančník Kopál (+ podcast)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Skôr než sa rozhodnete kúpiť dlhopis, na ktorý natrafíte napríklad v reklame na internete, mali by ste sa okrem výnosu zaujímať aj o riziko jeho nesplatenia, radí výkonný riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál. Pripomína, že nemáme zákon, ktorý garantuje, že keď skrachuje firma, ktorej ste požičali peniaze, tak vám ich niekto vyplatí.

Kopál 30 rokov sleduje vývoj na finančných trhoch a aj sám obchoduje. Spolu s kolegami z asociácie začali hodnotiť riziká firemných dlhopisov vydaných na Slovensku.

Hovorí, že kvalitný dlhopis je dobrá investícia. „Možno po dekáde prichádza obdobie, keď investícia do dlhopisov dáva ešte väčší zmysel ako v minulosti práve vďaka úrokovým sadzbám.“

V rozhovore ešte vraví:

  • prečo s kolegami začali hodnotiť emisie firemných dlhopisov;
  • akú by ste mali mať finančnú rezervu a ako ďalej uvažovať pri investovaní;
  • aké riziká majú termínované vklady v bankách;
  • či môže umelá inteligencia zamávať finančnými trhmi;
  • čo si myslí o nápade, aby sa časť dôchodkových úspor investovala do projektov na Slovensku.

V polovici tohto roka mali ľudia v dlhopisoch zhruba 3,8 miliardy eur, teda o miliardu viac ako pred piatimi rokmi. Je to zároveň vyššia suma, ako sú úspory v treťom pilieri. Prečo ľudia začali viac investovať do dlhopisov? 

Môže to súvisieť s vývojom úrokových sadzieb. Mali sme pomerne dlhé obdobie extrémne nízkych sadzieb, teraz začali rásť. Zrejme to ovplyvnila aj vyššia inflácia. Ale môže to súvisieť aj s tým, že sa nám konečne zvyšuje finančná gramotnosť. Ľudia si uvedomujú, že keď chcú svoje peniaze lepšie zhodnocovať a ochrániť pred infláciou, tak ich musia investovať. A dlhopisy sú štandardný finančný nástroj.

Viac ako tri štvrtiny podnikových dlhopisov ponúkaných obyvateľstvu na Slovensku sú podľa vášho hodnotenia (projekt Zelený delfín, pozn. E) v pásme najväčšieho riziko nesplatenia. Prečo je tak veľa dlhopisov vysoko rizikových?

Za rok a pol sme ohodnotili asi 70 emisií dlhopisov. A áno, zatiaľ to tak vychádza. V súčasnosti prebieha revízia nášho hodnotiaceho modelu, pretože ho chceme vylepšiť. Niektoré emisie sme už prehodnotili. To, že je emisia v červenom pásme, automaticky neznamená, že ten, kto ju vydal, nevyplatí klientom svoje záväzky.

Prečo ste začali hodnotiť dlhopisy slovenských firiem? Pribúdajú prípady, keď neboli vyplatené?

Jeden z motívov bol, že v Českej republike sú desiatky prípadov nesplatenia dlhopisov. Chvalabohu, naši investori sú z tohto pohľadu v lepšej situácii ako u susedov. Chceli sme zároveň priniesť základný nástroj na orientáciu investora. Ďalším dôvodom bolo, že sa na nás obrátili naši členovia, ktorí fungujú ako sprostredkovatelia. Vraveli, že je pre nich lepšie mať aspoň nejakú informáciu ako žiadnu, a cez svoje siete chcú ponúkať len dlhopisy, kde vidia nejaké skóre. To dáva šancu aj emitentom (firmám), že ich dlhopisy sa budú predávať a získajú potrebné zdroje.

Čo radíte najmä drobným investorom, ktorí v reklame narazia na ponuku podnikového dlhopisu so zaujímavým výnosom? Čo by si mali overiť, aké informácie pozrieť predtým, než si ho kúpia?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Investovanie a úvery

Rozhovory

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie