Denník N

Firemný newsfilter: Kórejskí špekulanti krachli, Molnárovci sa megadlhu za energie nezbavili a Fico láka najväčšiu čínsku investíciu

Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda sa nechce zmieriť s tým, že rafinéria Slovnaft môže od decembra stratiť český trh, keďže tam už nebude môcť voziť palivá z ruskej ropy a inú zatiaľ nevie spracovávať v takých množstvách, aby vykryla všetky exportné trhy. Požiadali sme preto o predĺženie „českej“ výnimky zo sankcií na ruskú ropu o jeden rok.

Veľkých zahraničných investorov už dlho trápi nedostatok kapacít na spracovanie priemyselného odpadu, ktorý sa potom musí odvážať do cudziny. Natoľko, že vplyvná Americká obchodná komora k tomu minulý týždeň zvolala osobitné podujatie s názvom Odpad ako zdroj energie. Na druhej strane sa však už plánuje toľko spaľovní, že ak by ich štát povolil všetky, slovenský odpad im už nebude stačiť a budú ho musieť voziť zo zahraničia.

A v poľnohospodárstve EÚ sa nateraz nebude dramaticky znižovať množstvo pesticídov. Európsky parlament odmietol prísnejšie nariadenie o ich využívaní.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Problémová kórejská zlievareň Samkang v Seredi napokon skončila. Sama sa poslala do konkurzu

Kórejskí investori na čele s výrobcom áut Kia a elektrotechnickým koncernom Samsung sú mimoriadne dôležitou súčasťou slovenskej ekonomiky. No kórejská zlievareň na hliník a zinok Samkang Diecasting Slovakia, ktorá v najlepších časoch dávala v Seredi prácu 70 ľuďom, je skôr príkladom toho, ako podnikanie vyzerať nemá.

Jej dlhoročné problémy so zákonmi napokon vyústili do toho, že po tohtoročnom lete skončila. Do likvidácie vstúpila už v júli a minulý mesiac podľa Hospodárskych novín sama požiadala súdy aj o konkurz.

V čom bolo podnikanie firmy nezdravé:

  • V Seredi bola aktívna 15 rokov, no celý ten čas tam pôsobila prakticky v čiernych priestoroch, za čo dostala od úradov niekoľko pokút. Jednu výrobu nemala skolaudovanú a na druhú dokonca nemala ani stavebné povolenie.
  • Spoločnosť dlhuje len štátu viac než 170-tisíc eur. Nedoplatky má na poistení, u daniarov, voči inšpektorátu práce a dlhuje aj regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

O veľa sme neprišli – eseročka mala najvyššie tržby v rokoch 2018 a 2019, keď dosiahla takmer šesť miliónov eur. Vlani utŕžili 3,6 milióna eur. Stratu vo výške 326-tisíc eur firma vykázala až v tomto roku, ale jej zisky v predošlom období boli veľmi nízke.

Kto je za tým – väčšinovým majiteľom Samkangu s takmer 90-percentným podielom je Kang Seok Chae zo Soul City.


2. Chemes musí svoje 19-miliónové dlhy voči energetikom zaplatiť

Východoslovenská energetika (VSE) uspela na košickom krajskom súde v spore o 19 miliónov eur s humenským podnikom Chemes, ktorý jej odmietal platiť za plyn a elektrinu. Súd zrušil neodkladné opatrenie, ktorým jej predtým zakázal uplatniť si záložné právo na pohľadávky voči Chemesu, informovali Hospodárske noviny na základe informácií od VSE.

Prečo je to dôležité:

  • Ide o najväčší tuzemský spor o ceny energií z veľkého minuloročného zdražovania, o ktorom písal Denník E ako prvý už na jar tohto roku. Výrobca tepla Chemes

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie