Denník N

Ekonomický newsfilter: Tescu sa experiment so Žabkou nevydaril

Predajne Žabka Tesco rozbiehalo na Slovensku iba pred troma rokmi, no teraz ich ruší. Foto - Tesco Stores SR
Predajne Žabka Tesco rozbiehalo na Slovensku iba pred troma rokmi, no teraz ich ruší. Foto – Tesco Stores SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po tom, čo pred vyše týždňom potvrdila doterajšie hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovenska ratingová agentúra S&P, urobila tak v piatok aj Moody’s Investors Service.

Ani trhy zatiaľ nepotvrdzujú obavy odborníkov a aj niektorých členov vlády vrátane premiéra Roberta Fica, že pre málo zodpovednú rozpočtovú politiku bude financovanie slovenského dlhu čoraz drahšie a komplikovanejšie.

Nová koalícia by však nemala pokúšať šťastie donekonečna. Minulý týždeň v snahe plniť sľuby svojej dôležitej voličskej základni schválila dôchodcom mimoriadny vianočný príspevok 300 eur, čo pre štátnu kasu predstavuje dovedna ďalšiu neplánovanú záťaž 440 miliónov eur.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1230 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravili Oliver Brunovský a Ján Filip.


1. Agentúra Moody’s rovnako ako S&P nezmenila Slovensku rating

Po ratingovej agentúre S&P ponechala Slovensku aktuálny rating bez zmeny aj agentúra Moody’s. Zostáva tak na stupni A2, čo je šiesta najlepšia úroveň, i keď s negatívnym výhľadom.

Aj Moody’s totiž tak ako konkurenčná S&P v polovici novembra varovala pred zhoršovaním stavu verejných financií. Moody’s naposledy hodnotila Slovensko koncom mája, ani vtedy známku nemenila.

Prečo je to dôležité: Rating krajiny je pre investorov ukazovateľom, aké bezpečné je štátu požičať. Krajiny s nižšou známkou si typicky požičiavajú drahšie alebo môžu mať problém nájsť záujemcov o svoj dlh.

Čo vláde odkazujú ratingové agentúry: 

  • Moody’s pripomenula, že nová vláda sa

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie