Denník N

Graf dňa: Slovenské banky v ziskovosti napriek robustným výsledkom za väčšinou Európy zaostávajú 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Hoci majú slovenské banky obrovské zisky, akcionárom zarábajú menej ako banky vo väčšine krajín Európskej únie.
  • Ďalší vývoj ziskovosti ovplyvní plánovaná banková daň a záujem ľudí o termínované vklady.

Po sérii zvyšovania úrokových sadzieb majú banky v Európskej únii vyššie zisky, historicky najlepšie čísla majú aj tie na Slovensku. Vláda už pripravuje ich špeciálne zdanenie, domáci bankový sektor však oproti zahraničnej konkurencii v ziskovosti výrazne zaostáva.

Jeho ziskovosť síce so zvyšovaním sadzieb v eurozóne stúpa, no priemeru Európskej únie sa čoraz viac vzďaľuje, ukazuje Graf dňa z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Koncom roka 2019 bola ziskovosť slovenských bánk zhruba s strede rebríčka európskej dvadsaťsedmičky, na začiatku tohto už bola podľa NBS piata najnižšia.

Ziskovosť, známa pod skratkou ROE, je pomerom zisku a akcionárskeho kapitálu, a hovorí tak o jeho návratnosti. Nie je jedno, aká je. Nielen preto, že vstupuje do rozhodovania akcionárov pri plánovaní ďalšieho rozvoja v regióne, v ktorom bankové skupiny pôsobia. Zo zisku sa dopĺňa kapitál, ktorý je nevyhnutný pre ďalší rast úverovania ekonomiky.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie