Denník N

Vysoké úroky by mali zvládnuť splácať ľudia aj firmy. Horšie bude, ak stúpne nezamestnanosť, varuje NBS

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ľudia aj firmy by mali zvládnuť splácať vyššie úroky, plošnú pomoc pre dlžníkov netreba, opakuje centrálna banka v najnovšej správe o finančnej stabilite.
  • Rizikom pre banky aj dlžníkov by bol ekonomický pokles a vyššia nezamestnanosť.
  • NBS pozorne sleduje komerčné nehnuteľnosti, ktorých vlastníci sú zadlženejší, developeri však majú dostatočné marže, aby zvýšené úroky absorbovali.

Banky na Slovensku sú finančne stabilné, majú dostatok kapitálu a nemali by mať problémy vyplývajúce z nesplácaných úverov. Aj napriek vysokej inflácii a úrokovým sadzbám by ľudia ani firmy nemali mať väčšie ťažkosti s ich splácaním, vyplýva z čerstvej správy Národnej banky Slovenska (NBS) o finančnej stabilite.

Dvomi ohrozenými skupinami, ktorých situácia by sa mohla v prípade poklesu ekonomiky zhoršiť, sú domácnosti, ktoré si v minulosti zobrali najväčší možný úver na čo najdlhší čas. Vo väčšom riziku budú aj vlastníci komerčných nehnuteľností s administratívnymi priestormi a obchodmi, ktorí môžu mať problém premietnuť vyššie sadzby do nájomného.

Súčasná vláda pripravuje pomoc pre ľudí s hypotékou, no zatiaľ jej parametre nepredstavila. NBS podobne ako v lete potvrdzuje, že situácia si prijatie plošných opatrení nevyžaduje. „Postačujúce je riešiť situáciu individuálne, vychádzajúc z finančnej situácie a možností konkrétnych domácností, ktoré sa dostali do finančných ťažkostí,“ odporúča v správe. Očakáva, že problém môže mať zhruba jedno percento zadlžených domácností.

Horšie bude, ak ľudia prídu o prácu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie