Denník N

Ako sa stať milionárom. Naozaj.

zdroj: Sympatia Group ®
zdroj: Sympatia Group ®

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otázka, ktorú si aspoň raz za život položil snáď každý. Odpoveď na ňu hľadáme v motivačných knihách, inšpiratívnych príbehoch, dokumentoch alebo radách od známych aj neznámych. A každú chvíľu nám niekto podsúva ten svoj zaručený návod. Nie zadarmo, samozrejme. Návod, ako sa stať milionárom je však pre bežného človeka veľmi jednoduchý a rokmi overený. Tentokrát už naozaj. A bude úplne zadarmo.

Po takomto úvode by ste pointu právom očakávali až na konci článku, pokiaľ vôbec. My vám ju však prezradíme už teraz: V prvom rade investujte do seba, do svojho vzdelania a schopností, aby ste mohli robiť prácu, ktorá je cenená a dobre platená. Následne si takú prácu nájdite, udržte a zarobte každý mesiac viac ako miniete a rozdiel investujte. Robte to pravidelne a múdro (o tom si povieme o chvíľu), a ak budete dostatočne vytrvalí, jedného dňa sa zobudíte a zistíte, že ste milionár. Alebo milionárka.

Ste sklamaní? Možno vás to prekvapí, ale podľa prieskumu Fidelity Investments až 88% milionárov sa k svojmu majetku dopracovalo presne takto. Nezdedili ho, nemali šťastie, neboli to zázračné deti či najlepší študenti, ani nemali ten jedinečný podnikateľský nápad. Boli “len” pracovití, žili si mierne pod svoje pomery a trpezlivo, múdro a cieľavedome investovali.

Tou kľúčovou časťou celého receptu na bohatstvo je samozrejme tá investičná časť. Aj tu sa však môžeme oprieť o overené fakty. Najviac a najrýchlejšie môžete zarobiť investovaním do akcií. Bodka. Akciové trhy dávajú ale zmysel iba z veľmi dlhodobého investičného horizontu, lebo z kratšieho hľadiska sú až príliš volatilné, čo znamená, že síce môžete veľa zarobiť, ale takisto môžete aj veľmi veľa prerobiť a neviete daný výsledok nijako ovplyvniť. Akciové trhy vám takisto nevedia ponúknuť stabilitu vašich výnosov a môžu prísť negatívne obdobia so stratami väčšími ako je vaša samotná investícia. Vaším finančným portfóliom sa takisto večer neprikryjete. Akciové fondy vás neochránia pred dažďom či chladom. Maslowova pyramída potrieb skrátka nepustí. Čo je teda štatisticky tou druhou najlepšou investíciou, ktorá vám vie ponúknuť stabilný a dlhodobo udržateľný výnos?

Do čoho teda investovať?

Kým si ľudstvo nenájde nový domov v Slnečnej sústave, priestor na našej planéte bude obmedzený. Aj tu platí ďalšie základné pravidlo – dopyt a ponuka. Investujte do nehnuteľností, ale len do takých, ktoré sú žiadané a po ktorých bude dopyt v budúcnosti rásť. Kľúčom je vedieť nájsť a správne vyhodnotiť takúto nehnuteľnosť. Preto venujte najviac času vzdelávaniu a zbieraniu informácií.

Branislav Habán, CEO skupiny Sympatia, zdroj: Sympatia Group ®

“My v Sympatii veľkú časť našich investícií smerujeme do priemyselných nehnuteľností v Chorvátsku a Slovinsku. Tie sme vyhodnotili pre ďalší rozvoj ako strategické, a to kvôli geografickej polohe, kvalitnej infraštruktúre, členstvu v EÚ a NATO a nízkej ponuke kvalitných skladovacích a výrobných priestorov. Preto sme boli jedným z prvých zahraničných investorov v segmente, ktorý v regióne realizoval výrazné systematické investície,” hovorí Branislav Habán, CEO skupiny Sympatia.

Nová vstupná brána do Európy

Celosvetová pandémia netransformovala spôsob, ako nakupujeme. Len ho urýchlila a znásobila. S nárastom objemu online nakupovania prišli aj nové výzvy pre logistiku, čo viedlo k neudržateľnému preťaženiu tradičných prepravných ciest najmä z Ázie cez Stredozemné more okolo celej Európy až do severných prístavov Antverpy, Hamburg či Rotterdam.

zdroj: Sympatia Group ®

Odpoveďou na tento problém sa stal novovznikajúci terminál a prekladisko prepravných kontajnerov v jadranskej Rijeke. Vďaka tomu váš tovar zakotví v Európe už o týždeň skôr a o 20% lacnejšie ako doteraz.

Kľúčovým partnerom pre tento projekt sa stal najväčší globálny námorný prepravca, dánska spoločnosť Maersk, ktorá v roku 2022 zaznamenala v dôsledku celosvetového boomu v eCommerce rekordné zisky. Jej investícia jednej miliardy eur do výstavby nového terminálu, zmluva o prevádzke s chorvátskou vládou na 50 rokov, ako aj štátne investície do dopravnej infraštruktúry, predstavujú robustné základy pre udržateľnosť tejto ambicióznej iniciatívy.

Projekt zahŕňa rekonštrukciu a výstavbu nových železničných tratí, čím posilní prepojenie s hlavnými prepravnými uzlami v Chorvátsku. Táto infraštruktúrna revolúcia robí z celého regiónu kľúčovú logistickú križovatku štyroch európskych transportných koridorov pre prepravu tovaru do strednej a juhovýchodnej Európy.

Strategická poloha

Otvorenie novej vstupnej brány do Európy prinieslo so sebou zvýšenie dopytu po kvalitných a strategicky umiestnených logistických a výrobných projektoch v regióne. Naviac Chorvátsko i Slovinsko prijali menu euro a sú členmi EÚ aj NATO, čo eliminuje ich geopolitické riziko.

Uvedený vývoj má potenciál pozdvihnúť celú ekonomiku a prepravný sektor v tejto lokalite a zmeniť dynamiku logistiky v strednej a juhovýchodnej Európe. Preto bola Sympatia jedným z prvých zahraničných investorov v segmente, ktorý v regióne realizoval výrazné systematické investície.

zdroj: Sympatia Group ®

Dlhodobo udržateľný a reálny cash flow

Sympatia úspešne dokončila prvú vlnu projektov v okolí Ľubľany a Záhrebu, hlavných miest Slovinska a Chorvátska, ktoré okamžite začali prinášať zisk z prenájmu v miliónoch eur. Niekoľko ďalších podobných projektov, napríklad v okolí Rijeky, Zdenčiny či Brnika sú už vo fáze tesne pred dokončením alebo v štádiu realizácie a výstavby.

zdroj: Sympatia Group ®

“Ku každému projektu pristupujeme z investičného hľadiska maximálne zodpovedne. V žiadnej fáze projektu nepresiahne naša investícia hodnotu projektu a realizujeme ho až po zazmluvnení nájomcom. Medzi súčasnými aj budúcimi nájomcami nájdete tie najväčšie nadnárodné značky ako napríklad Bosch, DHL, Maersk, Kuehne+Nagel, Cargo-Partner či Electrolux, ktorých tržby presahujú jednu miliardu eur. Ide o firmy, ktoré si vo svojich segmentoch vybudovali významné postavenie alebo práve dynamicky expandujú na globálnych trhoch. Väčšina z nich je navyše kótovaná na popredných svetových burzách”, uvádza Branislav Habán.

Sympatii sa dlhodobo správnym výberom lokalít a kvalitou realizácie podarilo získať konkurenčnú výhodu. “Veríme, že zvolenou stratégiou, obozretnosťou a profesionálnou prácou sme si pripravili pôdu pre ďalší rast na niekoľko rokov dopredu, a to bez ohľadu na výkyvy makroekonomického prostredia,” dodáva Branislav Habán.

Prečo teda investujeme práve do priemyselných nehnuteľností?

  • životnosť priemyselnej nehnuteľnosti je zvyčajne v priemere 50 rokov a pri priemernom výnose 9% ročne z našej investície sa budova splatí v 12.-tom roku
  • počas priemernej životnosti nehnuteľnosti sa celkové investičné náklady vrátia 4-násobne, čo je vynikajúci pomer medzi rizikom a výnosom
  • úspešná realizácia stavby s vysokou pridanou hodnotou zabezpečuje dodatočné krytie investície klientov
  • pravidelné a dlhodobo udržateľné príjmy vo forme nájomného od významných medzinárodných spoločností
  • nájomné každoročne rastie vďaka indexácii nájomných zmlúv o výšku inflácie, čo je jeden z najlepších spôsobov ochrany proti inflácii

 Milionárom vďaka zloženému úroku

Albert Einstein raz povedal, že „zložený úrok je najväčší matematický objav všetkých čias.“ Označovaný je tiež za ôsmy div sveta.

Na grafoch nižšie môžete vidieť neuveriteľnú silu zloženého úroku v čase, ktorý najprv rastie postupne v malých prírastkoch a následne sa nabaľuje do exponenciálnej strmej krivky. Princíp zloženého úroku spočíva v tom, že investované peniaze sa úročia, úrok ostáva na vašom účte a rovnako sa zhodnocuje. Vytvára sa efekt investičnej snehovej gule.

zdroj: Sympatia Group ®

To znamená, že napríklad po roku sa už nezhodnocuje len vami vložená istina, ale aj úrok, ktorý ste získali. A z neho potom ďalší úrok, a tak ďalej. Dostanete úroky aj z predchádzajúcich už získaných úrokov. Čím dlhšie teda necháte peniaze pracovať, tým viac sa zhodnotia. Výška výnosu závisí nielen od trvania investície, ale aj od úrokovej sadzby. Čím je úroková sadzba vyššia, tým skôr bude zložené úročenie viditeľné.

Rada na záver

Na záver predsa len ešte jedna rada od tzv. “self-made” milionárov: Investovanie začína oveľa skôr ako si myslíte. Investujte už do svojho vzdelania, do svojho voľného času a vážte, ako s ním naložíte. Do správneho výberu povolania aj do spôsobu, akým ho budete vykonávať. Z toho všetkého si jedného dňa vyberiete svoj výnos, alebo naopak, “zaplatíte daň”. A začať nie je nikdy neskoro.

Kto je Sympatia

Sympatia je renomovaný a úspešný investičný developer a zároveň jeden z najstarších obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku. Pôsobí na trhu viac ako 21 rokov a zameriava sa na investovanie vlastných a klientskych finančných prostriedkov prevažne v segmente priemyselných nehnuteľností do výstavby logistických parkov a výrobných hál na Slovensku, v Chorvátsku a Slovinsku a tiež do rezidenčných projektov na Slovensku.

zdroj: Sympatia Group ®

Doteraz úspešne zrealizovala 15 projektov za takmer 200 miliónov € a aktuálne má v portfóliu 22 projektov v celkovej hodnote viac ako 620 miliónov € pri dokončení. Jej silnou stránkou je úspešné vyhľadávanie, analyzovanie a realizovanie prémiových projektov, ktoré sú zárukou optimálneho pomeru výnosu k riziku. Umožňuje tak investorom maximalizovať zhodnotenie nimi zverených prostriedkov a pravidelne dosahovať finančný úspech.

V súčasnosti spoločnosť ponúka svoju prvú verejnú emisiu projektových dlhopisov s výnosom 7% až 9% ročne. Prehľad aktuálnych projektov, viac informácií a možnosť investovať nájdete na www.sympatia.sk.

Upozornenie

Tento materiál je marketingovým dokumentom a má výlučne informačný charakter. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente nie sú návrhom, verejným návrhom na uzatvorenie zmluvy, pokynom, vyhlásením verejnej obchodnej súťaže, verejným prísľubom, verejnou ponukou alebo výzvou na upísanie cenného papiera v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov platných na území Slovenskej republiky. Uvedené informácie nemožno považovať za osobné investičné odporúčanie, návrh investičnej stratégie alebo za poskytnutie investičného poradenstva. S investovaním je spojené riziko. Investovanie nezaručuje návratnosť investovanej čiastky a doterajšie výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie