Denník N

Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej 

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Populácia na Slovensku starne a na realitnom trhu to bude cítiť. Ľudí, ktorí budú chcieť nové bývanie, bude menej.

Národná banka Slovenska (NBS) hovorí, že v nasledujúcich rokoch bude na ceny bytov negatívne vplývať pokles počtu mladých ľudí. Pracujúcich do 35 rokov, ktorí si hľadajú prvé bývanie, je čoraz menej už od roku 2008 a tento trend sa bude prehlbovať.

Bývanie si budú oveľa menej hľadať aj silné ročníky z generácie prezývanej Husákove deti, narodenej v Česko-Slovensku začiatkom 70. rokov 20. storočia. Otázku vlastného bývania už totiž majú zväčša vyriešenú. Počet pracujúcich od 35 do 49 rokov sa začal znižovať už tento rok a pokles bude čoraz výraznejší.

Podiel domácností s úverom na bývanie je pritom podľa centrálnej banky na Slovensku vyšší, než je bežné vo väčšine krajín Európskej únie. „To môže naznačovať vyššiu saturáciu trhu úverov,“ hovorí NBS v čerstvej Správe o finančnej stabilite.

Čo to znamená:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Inflácia

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie