Denník N

Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy

Vinice na Rýne, odkiaľ pochádza známa odroda Rizling. Foto N - Tomáš Hrivňák
Vinice na Rýne, odkiaľ pochádza známa odroda Rizling. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Možno sa denne nezamýšľate nad tým, prečo je Rýn vašou súčasťou, ale viete a cítite vo svojom srdci, že toto je váš domov,“ hovorí Peter Bahles, majiteľ vinárstva v Kaube, historickom mestečku na Rýne. Jeho rodina je s riekou spätá už stáročia.

V Nemecku sa rieka Rýn s láskou nazýva „Vater Rhein“ – otec národa, zjednocujúci patriarcha. Počas priemyselnej revolúcie sa na brehoch Rýna rozvíjal chemický priemysel, ktorý naštartoval hospodársky rast.

Počtom lodí aj objemom prevážaného tovaru ide o najdôležitejšiu vodnú cestu v európskom vnútrozemí. Využívajú ho tri štvrtiny riečnej dopravy.

Loď plávajúca Kolínom nad Rýnom. Foto N – Tomáš Hrivňák

Má veľa spoločného s Dunajom

Obe rieky sú prepojené kanálom Dunaj-Mohan-Rýn. Ich korytá štáty nielen spájajú, ale aj rozdeľujú, pretože ich stredom sa tiahnu aj štátne hranice. Oveľa dávnejšie v minulosti oddeľovali celé civilizácie – napríklad Rímsku ríšu od takzvaných barbarov.

Ľudia o oboch riekach písali básne, skladali piesne a obe spája vymyslená legenda dvoch sirén, ktoré svojou krásou balamutili kapitánov lodí, aby stroskotali. A dnes obe rieky čelia aj podobným problémom.

Jeden z najviditeľnejších je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Firmy

Klimatická kríza

Obchod

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie