Denník N

V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závod

NItrianska fabrika francúzskeho Steep Plastique Foto - Steep Plastique
NItrianska fabrika francúzskeho Steep Plastique Foto – Steep Plastique

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nitriansky závod francúzskeho Steep Plastique patrí medzi 150 najziskovejších firiem v krajine.
  • A to aj napriek tomu, že vo vysoko konkurenčnej výrobe plastov sú zisky veľmi nízke.
  • Teraz sa investor chystá na ďalšie rozšírenie svojej slovenskej výroby.

Tuzemských výrobcov plastov je až okolo 200, a tak je konkurencia aj cenový boj medzi nimi mimoriadne ostrý. Viac podnikov je iba v slovenskom strojárstve. Nie je prekvapením, že marže plastikárov sú dosť nízke. No nitrianska fabrika francúzskeho dodávateľa plastových dielcov do áut Steep Plastique z toho výrazne vybočuje.

Veď za posledných päť rokov sa priemerná rentabilita nitrianskej dcéry Steep Plast Slovakia dostala na vyše 14-percentnú úroveň. Na čistý zisk tak tento podnik premieňa až každé siedme utŕžené euro. Nad touto úrovňou dokáže v celej krajine zarábať iba okolo 150 podnikov.

A čo je ešte cennejšie, nitrianskej fabrike zo ziskovosti neubrala ani pandemická kríza a vojna na Ukrajine, keď výrobu áut limitovali sťažené globálne logistické toky. Pri skoro 20-miliónových tržbách firma v čistom zarobila takmer 3 milióny eur.

Ako veľmi je firma úspešná, dokazuje aj jej porovnanie s celým domácim plastikárskym priemyslom. Ten ešte aj v roku 2018, teda pred nástupom covidu, dosiahol priemernú rentabilitu iba na úrovni necelého jeden a pol percenta. Pri celkových tržbách skoro 2,5 miliardy odvetvie v sumáre zarobilo iba 34 miliónov eur.

A práve teraz francúzsky Steel Plastique chystá ďalšie rozšírenie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie