Denník N

Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Zvýšenie 13. dôchodku na úkor rodičovského bonusu nepomôže každému. Výhodnejšie to bude pre bohatších a bezdetných dôchodcov, prípadne tých, ktorí majú jedno dieťa.
  • Čím viac detí, tým je táto zmena menej výhodná. 
  • Viac nedostanú invalidi. Ak majú viac detí, dostanú oveľa menej, ako keď ich dôchodky zvyšuje rodičovský bonus.

Starobných dôchodcov je na Slovensku vyše 1,1 milióna. Viac ako 850-tisíc penzistom vyplatila v tomto roku Sociálna poisťovňa v jednorazovej dávke rodičovský dôchodok.

Tento inštitút sa podarilo exministrovi práce Milanovi Krajniakovi presadiť do ústavy. Mal byť vyplácaný najmenej päť rokov, od januára už ako pravidelný príplatok k mesačnému dôchodku. Vláda však má inú predstavu.

Strana Hlas oznámila, že peniaze určené na rodičovský dôchodok presunie do plnohodnotného 13. dôchodku. Penzisti by ho mali dostať na budúci rok v decembri a mal by byť vo výške priemernej penzie, teda okolo 606 eur. Rodičovský dôchodok by tak prakticky prestal existovať. Ak by aj prešla alternatíva, že ho nahradí možnosť darovať rodičom dve percentá z daní, išlo by len o malý zlomok zo súčasného dôchodkového bonusu.

Novelu sociálneho poistenia, ktorá má od januára zrušiť mesačné vyplácanie rodičovského bonusu, zatiaľ vláda do parlamentu nepredložila. Aby zmeny platili, poslanci by ju mali schváliť na decembrovej schôdzi. Proti zrušeniu rodičovského dôchodku je SNS.

Za a proti

Minister práce Erik Tomáš (Hlas) tvrdí, že 13. dôchodky sú spravodlivejšie a výhodnejšie, keďže rodičovský dôchodok dostávali len tí, ktorí majú deti pracujúce na Slovensku.

Signatári verejnej výzvy Neničte rodičovský dôchodok, ktorú podpísalo zatiaľ 12-tisíc ľudí, nie sú proti trinástemu dôchodku, ale nesúhlasia s tým, aby sa zavádzal na úkor rodičovského. Argumentujú, že mnohí rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú po zavedení 13. dôchodku menej, ako keby dostávali naďalej rodičovský dôchodok.

Na príkladoch ukážeme, pre koho bude nový 13. dôchodok, s ktorým sa počíta od januára, výhodný a komu by, naopak, viac priniesol rodičovský bonus.

Ako sa počíta rodičovský dôchodok

V súčasnosti každé pracujúce dieťa prispieva zo svojej hrubej mzdy 1,5 percenta jednému rodičovi na dôchodku a 1,5 percenta druhému.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie