Denník N

Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachráni

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ficova vláda pripravuje rozpočet, v ktorom potrebuje ušetriť možno až tri miliardy eur.
  • Veľkú konsolidáciu verejne avizujú ministri Ladislav Kamenický aj Tomáš Taraba.
  • V texte ukazujeme, prečo len banková daň, zvýšenie spotrebných daní či dane z vysokých príjmov stačiť nebudú.

Koalícia už vie, že bez zvyšovania daní nemá šancu zostaviť rozpočet, ktorý by veľkosťou svojho deficitu nešokoval Európsku komisiu a finančné trhy. Minister financií Ladislav Kamenický najprv pred dvoma týždňami povedal, že predpokladaný rozdiel medzi výdavkami a príjmami treba v budúcom roku znížiť možno až o 2,5 miliardy eur.

O pár dní neskôr podpredseda vlády Tomáš Taraba dodal, že keby vláda nespravila žiadne zmeny v rozpočte, len by ten aktuálny skopírovala do budúceho roku, sme na deficite 9,7 miliardy eur. “Rozpočet treba konsolidovať sumou 3 miliardy eur,” povedal v rozhovore pre SME.

Rozmenené na drobné: koalícia hľadá minimálne päťnásobok toho, čo dokáže vybrať na zvýšení bankovej dane. A keďže významne šetriť už vzhľadom na svoje priority nemá veľmi kde, jediná cesta, ako sa z tejto pasce dostať, je zvýšiť aj dane z alkoholu, tabaku, cukru, hazardu. A napokon ani to nemusí stačiť.

Aké majú možnosti

Poďme na to postupne. Ficova vláda by mohla znížiť výdavky. Najväčšie výdavky rozpočtu sú na sociálne dávky a dôchodky. Vláda by mohla napríklad siahnuť na Matovičov rodinný balíček, teda na daňový bonus, ktorý stojí 550 miliónov eur ročne. Keby ľuďom s vyššími príjmami

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Ladislav Kamenický

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie